Грипната ваксина през бременността – полезна или вредна
Повече опасна или полезна е ваксината против грип по време на бременностс? Препоръките на СЗО са категорични – бременните са рисков контингент и се нуждаят от тази ваксина.
Статистиките показват, че степента на ваксинация сред бременните жени е по-ниска от желаната и това е свързано преди всичко с недостатъчната осведоменост на бременните жени. Няколко проведени проучвания показват, че отказът от ваксиниране се дължи на липсата на познания за ваксините или самия грип. Както показват проучванията на бременни жени, значителна част от тях смятат, че противогрипната ваксина увеличава риска от спонтанен аборт, вродени дефекти при дете и може да бъде вредна по време на бременност или кърмене.
Каква е опасността от грип по време на бременност?
Истината е, че промените в организма, включително имунната система, по време на бременност и в рамките на две седмици след раждането, увеличават риска от сериозни усложнения на грипа. Освен това грипът е опасен за развиващия се плод.
Наблюденията върху грипните епидемии през последните 19 години показват, че бременните жени по-често се хоспитализират поради остра кардиопулмонална недостатъчност, тъй като грипните усложнения при тях са 4–18 пъти по-често, отколкото при небременните им връстници със същото здравословно състояние.
Степента на риск се увеличава с увеличаване на гестационната възраст и при наличие на всякакви съпътстващи заболявания. Най-големият брой случаи на хоспитализация, реанимация и смърт сред бременни жени се среща в третия триместър. Има много документирани доказателства за връзка между грипа по време на бременността и увеличаването на честотата на неблагоприятните резултати от бременността (спонтанни аборти, неблагоприятни ефекти върху плода).
Какво са ползите от ваксинацията срещу грип по време на бременност?
Противогрипната ваксинация има доказани ползи както за майката, така и за бебето. Така в рамките на Проекта за подарък на майката (2004-2005 г.) децата на майки, които са били ваксинирани по време на бременност, на възраст под шест месеца, са се разболели от грип с по-малко от 63%, а от настинки като цяло с по-малко от 29%.
Проучване за 2018 г. установява, че грипната ваксинация намалява риска от хоспитализация за бременни жени с 40%. Според проучване от 2014 г. честотата на респираторните инфекции, свързани с грипа, се намалява наполовина.
Грипните ваксини се използват от десетилетия по време на бременността. Исторически данни от далечната 60-те години на миналия век показват, че след ваксинацията броят на нежеланите събития не се увеличава нито от жени, нито от новородени. Безопасността на грипната ваксинация е потвърдена от голям брой изследвания, като илюстрация ще споменем само няколко от тях.
Докладите от 1990 – 2009 г. (повече от 11 милиона ваксинирани жени) и 2000 – 2003 г. (около 2 милиона ваксинирани жени) стигат до заключението, че ваксинацията по време на бременност не увеличава риска от неблагоприятни резултати от бременността в сравнение със средния. Голямо проучване от 2004 г. установи, че ваксинацията, наред с други неща, не е свързана с увеличаване на необходимостта от цезарово сечение. През 2019 г., бяха опровергани изследователски хипотези за повишения риск от спонтанен аборт при ваксинирани жени.