След трагедията, в търсене на истината…
В последните дни обществото ни беше разтърсено от трагедията с 3-годишния Александър, който почина, след като обиколи няколко столични болници. Случаят още повече задълбочи пропастта в недоверието между лекар и пациент у нас, а това не е от полза и за двете страни. В търсене на истината в студиото на bTV (видео) разговарят адв. д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право и д-р Гергана Николов, ОПЛ.
Лекарски или системни са грешките, довели до трагедията с 3-годишния Александър?
Според адв. Петрова отговорът на въпроса ще дойде след приключване на проверките по случая.
На този въпрос единствено и категорично можем да отговорим само ако имаме резултати от проверка, а ако ще се търси виновен съответно трябва да сме минали и правните процедури. Нито едното от двете не се е случило, за да кажем еднозначно какво е довело до смъртта на това дете. Но можем да кажем, че за да имаме подобни случаи, имаме проблеми и в системата. Така започна разговора за проблемите, довели до смъртта на 3-годишния Александър адв. Петрова.
Адв. Петрова сподели и своята гледна точка за грешките в системата, потенциращи подобни проблеми:
Грешките в система са лошото финансиране, недобрата организация, не на последно място недобрата комуникация между лекар и пациент и всяването на недоверие в медицинската гилдия до степен, че да правим кампания срещу агресията, срещу медици, която се разраства, а да не търсим реално причините, които водят до неудоволетвореност на пациенти
Лекарите работим всеки ден и всеки ден се води една тежка борба с болестта и смъртта – каза д-р Николова – За съжаление понякога тази битка се губи, както е при това детенце с тежка хеморагична пневмония. За съжаление, това обаче донесе едни последващи реакции, които ще имат много негативни последици в бъдеще в нарастващото недоверия между лекари и пациенти. Създава се една лекарофобия.
Д-р Николова цитира становището на Софийска лекарска колегия, според което вменяването на колективна вина към лекарите от цялата страна, не е нито в полза на лекарите, нито на пациентите.
Доверието лекар-пациент е толкова крехко, че деликантият подход към него е наложителен, до степен наложителен, каза д-р Николова и добави, че всички коментари, преди да са излезли резултатите от одита, преди да има документи само усложняват обстановката.
Можеме да кажем, че има проблеми в системата, можеме да кажем, че в спешните звена не достигат медици, не достигат медицински сестри, можеме да кажем, че здравеопазването, специално детското, е тотално недофинансирано. Можеме да кажем, че когато имаше протест два пъти тази година, на тази болница, заради системата и заради условията в които се работи. Кой подкрепи педиатрите когато протестираха? Когато излязоха на улицата и когато казваха, че имат сериозни проблеми? Единствено лекарският съюз застана до тях и се опита да направи нещо. да се дофинансират, коментира д-р Николова.
Адв. Петрова отново засегна темата за липсата на електронно здравеопазване и съответно контрол който да доведе не до наказания, а до анализ на грешките, с цел предотвратяването им:
Аз от години говоря за своеобразна „черна кутия“ за здравеопазването ни. Защото, за да подобрим здравеопазването, да имаме по-добра услуга, ние трябва да имаме първо, като фундамет, добри правила, норми, закони, на които то да се опира. За да го постигме, защото знаете, че нормотворчеството в здравеопазването от години е хаос. Ако едно се направи, то друго не се случва.
Задаваме ли точните въпроси, за да получим точните отговори
Адв. Петрова отново изрази тиражирана от години от нея теза за контрол и анализ на грешките, с цел избягване на условията за тяхното повторение:
Трябва да анализираме случаите, но без да търсим конкретен виновен, без да размахваме пръсти, без да оплюваме някого. Конструктивно да създадем един подход и лекарите да имат своята сигурна работна среда, и пациентите да имат своите гарантирани права. В момента ние противопоставяме лекари и пациенти или поне това се случва на практика, каза тя.
В България има много порочни практики, коментира адв. Петрова.
Имаме пациентски организации, зад които много често са скрити съвсем други практики, имаме уж радетели за правата на лекарите, но доста често остават безмълвни. Нямаме добро обучение, комуникация лекар-пациент, лекарите не изучават медицинско право, което също е сериозен проблем. Не не познават нито собствените си права и задължени чисто нормативно, нито тези на пациентите.
Що се отнася до намесата на премиера Борисов по случая с починалото дете, адвокат Мария Петрова я коментира по този начин:
Ще си позволя да кажа нещо изключително остро. Реакцията на премиера Борисов противоречи на основните принципи на правовата държава. Да, практика е в чужбина, когато върви проверка, ръководителят на въпросната структура да бъде временно отстранен, за да не може той да вмешателства и да може да се гарантира обективност на проверката. Но това, което чухме, начинът по който се разпредели болница, която да направи експертиза, раздадоха се присъди, противоречи, с категоричност, на всички правила.
Излезе така, че вместо презумпцията да бъде „невинен до доказване на противното, с вляла в сила осъдителна присъда“, за лекарите стана „виновен, до момента, в който премиерът казва“.
От своя страна д-р Николова припомни още веднъж бумащината, тежкото администриране, лимитите, включително и лимитите за деца, тотално ограничение от страна на ресурсите, с които лекарите, в лицето на БЛС, от години се борят и които все още нямат своето решение.
„Доверие един в друг. Подобрена комуникация лекар-пациент“, каза още д-р Николова.
Д-р Георгиева: Г-н Борисов търси възмездие, а аз разчитам на справедливост
2 Отговори
[…] След трагедията, в търсене на истината… […]
[…] След трагедията, в търсене на истината… […]