В печата днес: 10 предложения срещу фалшивите болнични, прокуратурата и починалото дете, бактерии и антибиотици

„Работодатели с 10 предложения срещу фалшивите болнични“. Под това заглавие в-к „Дума“ коментира нежеланието на Национално представителните работодателски, организации, да участват в заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество, ако в дневния ред не е включена темата с изплащането на първите три дни от болничния лист. Те дават десет предложения за реформа, която да предотврати издаването на фалшиви болнични, злоупотребите с инвалидни пенсии, източването на осигурителните фондове чрез кухи компании. Работодателите предлагат например да се въведе оценка на риска по населени места, икономически дейности, заемани длъжности, възрастови групи и издатели на болнични – лекуващи лекари и болнични заведения.
С позиция по проблема излязоха и от Съюза за стопанска инициатива. Председателят му Гълъбин Гълъбов заяви, че първите 3 дни от болничните трябва да се изплащат от НОИ.“
От своя страна КНСБ заяви, че няма да обсъжда каквито и да е промени в изплащането на болничните, докато не се проведе среща с министър-председателя в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който трябва да се свика възможно най-бързо.
„Прокуратурата се зае с разследването на починалото дете“, пише в-к „Сега““ Вестникът цитира думите на главният прокурор Сотир Цацаров: „Ще положим максимални усилия за изясняване на обективната истина за смъртта на 3-годишното дете. Извършват се интензивни действия по разследването на случая, иззета е цщлата документация, ще бъде разпитана и личната лекарка на починалото дете. Разпитани са родителите, които са предали записите от телефоните си, „които ще допренесат до разкриване на обективната истина“. Следват разпити и на всички медицински специалисти и трите лечебни заведения, назначаване на съдебномедицинска експертиза“, пише изданието.
„В 20 проби от болници – бактерии, които не се влияят от антибиотик“, пише в заглавие на първата си страница в-к „24 часа“. 20-те проби са взети от пациенти в 5 болници в страната. Изданието отбелязва, че според Световната здравна организация антибиотичната резистентност е една от най-големите заплахи за здравето в световен мащаб. Неправилната им употреба увеличава появата на антимикробна резистентност. Най-опасни са панрезистенстните патогени, с които не може да се справи нито един антибиотик, посочва в публикацията си „24 часа“.