Задаваме ли точните въпроси, за да получим точните отговори
Задаваме ли точните въпроси, за да получим точните отговори? Лекарска грешка или грешка на системата“ Така започна дискусията за починалото 3-годишно дете между адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право, г-н Андрей Марков от Българска болнична асоциация и д-р Александър Атанасов, специализант по педиатрия в студиото на Bulgaria ON AİR.
Каква е истината за починалото дете?
Според адвокат Мария Петрова, „истината за този случай ще се разбере едва когато разследването приключи, а то тепърва започва.“

Педиатърът Александър Атанасов сподели своята гледна точка по случая, като отрече вина на колегите си:
„Колегите ми категорично не са подценили състоянието на детето. Състоянието на детето се е влошило буквално за часове. След приемането на детето то е било, както ние се изразяваме, в задоволително общо състояние. Налагало се е болнично лечение и то е прието в болница, но не се е налагало реанимационно. В следващите часове състоянието му рязко се влошава. Знам, че за много от вашите зрители това нещо може да звучи невероятно, но има заболявания, които протичат по този начин“, допълни д-р Атанасов.
Андрей Марков от Българската болнична асоциация заяви, че този случай няма да бъде забравен нито от близките, нито от лекарите, които са влезли в контакт с него.
„Никой не може да преживее подобно събитие по един лек начин и да го забрави бързо и лесно. Всяка подобна ситуация оставя трайни белези върху хората, участващи в процеса на обслужване на пациенти в тежко състояние, особено пък с дете. Въпръст е много удобен вероятно, не вероятно, а със сигурнуст, поради многото проблеми, които ние имаме в нашата здравна система, и които с времето се натрупват все повече и повече. Вероятно и поради не много готовата за промяна обществена нагласа, обществено мнение, да се стигне до момент, в който тази организация да бъде ефективна“, посочи той в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според Андрей Марков организацията на нашето здравеопазване предполага пациентите да обикалят няколко болници, търсейки медицинска помощ – клинични пътеки, бюджети, лимити, брой легла, начинът, по който се реимбурсират заболяванията.
Aдв. Мария Петрова коментира казаното от Андрей Марков от гледна точка на закона.
Правото на достъп е залегнало като основно право на пациентите в Закона за здравето. Въпросът е доколко едно лечебно заведение може да осигури практически достъп до медицинската услуга. Друг въпрос, който трябва да се разгледа и да се постави на вниманието е начинът, по който в България бива организирана медицинската помощ, защото знаете напоследък почти на всеки ъгъл се появяват многопрофилни болници, които всъщност не могат да окажат комплексно лечение. което налага транспортиране от една болница в друга.
Адв. Петрова коментира въпроса с временното отстраняване на ръководителите на болниците, взели участие в лечението на детето, по следния начин:
Ръководителят на всяко едно лечебно заведение носи отговорност за неяата, които се случват в вътре в него. Но кой ще поеме отговорност за лошата организация и затова, че се налага едно дете да бъде транспортирано, забележете, без да е спазено изискването да е придружено от медицинска документация. Нямаме електронно здравеопазване, за да се ориентират лекарите кога, къде, какво му е правено. Отгоре на всичко вчера чухме от премиера, че единствена болница, която трябва да направи експертизата е ВМИ, противно на всички правила на процесуалните закони – да се определя от премиера, а не от разследващите.
Според д-р Александър Атанасов тежкият проблем на българското детско здравеопазване е, че специализираните детски отделения са разпилени. Транспонирането на детето до „Пирогов“ се е наложило, защото в детската болница няма реанимация. Според д-р Атанасов необходима е нова, специализирана детска болница, а не „грубият скелет в „Александровска, които е непригоден и незаконен“. Адв. Петрова се съгласи с казаното от него, но вметна, че това няма да реши проблема с провинцията.
Д-р Атанасов категорично отказа да коментира поведението на колегите си, както и разпространените видеа за грубо, арогантно отношение на персонала на детската болница, но не отрече, че е възможно да има такива лекари.
Много са причините да се стигне до това – много от нас работят на две-три работи, за да изкарваме достатъчно пари за издръжка на семействата ни, някои от пациентите са агресивни, некооперативни, ние самите не минаваме обучение по общуване с пациентите, как да се справяне в кризисни ситуации с пациенти“, сподели д-р Атанасов, но не се съгласи с твърдението, че младите лекари трудно се реализират и учат, за да се изучат и заминат за чужбина.
Най-големият ни проблем в момента е образованието. Ние изоставихме доброто образование, което имахме. Ние затъваме в образователната система, каза Андрей Марков и добави: 40 години натрупани проблеми. Да се пенсионират старите кадри и да дадат път на младите, които са по-умни и по-работоспособни.
Адв. Мария Петрова засегна темата за специализациите и обучението на младите лекари.
Не можем да не обърнем внимание и на начинът, по който се провеждат специализациите, когато говорим за обучение на лекари и все още липсващата, макар че е законово регламентирано медицинско образование, с което БЛС така и не съумя да се справи в последните години, каза тя.
На въпроса на водещия „Кой е виновен? Кой носи вина?“ адв. д-р Петрова заяви:
За мен отговорът ще дойде след приключване на разследването, но ако има виновни, те трябва да понесат отговорност, но не можем да бъдем сигурни, докато не видим влязла в сила осъдителна присъда. Ако има виновни, виновни сме всички ние, които търпим системата в последните години да се развива по този начин.
Към казаното от адв. Петрова се присъедини и г-н Андрей Марков:
Аз определено считам, че ние всички имаме вида, за изпадаме в подобни ситуации, подади факта, че знаем, че има дефицити в системата и че трябва да подобрим тази система. Това чувство за вина ще остане и ние никога няма да сме сигурни, че сме направили всичко докрай. И настоя за реформа и реорганизация на системата.
Д-р Атанасов сподели мнението на адв, Петрова, че трябва да се изчака края на разследването преди да се раздават обвинения.
Проблемът остава. Всички получаваме медийно внимание за ден, два, седмица, виждаме размахамните пръсти, но никой не анализира проблема, че той да не се повтори, заяви адв. Петрова, с което отново намекна за нуждата от електронно здравеопазване, регистрация и анализ на лекарските грешки, реформа в системата.
„Кой е отговорен за смъртта на момченцето?“ was the question at the bottom of the screen on Bulgaria ON AİR. That was one of the worst examples of yellow journalism I’ve seen for a long time. The unspoken premise of the question was „Someone was responsible“. But no one knows whether any individual was responsible for the child’s death. Suggestion for Bulgaria’s journalists: „Wait until all the results of all the investigations are in before staging your trials-by-media.“