В печата днес: Стачка за болничните, ваксините, починалото дете – другата версия, „лични играчки и слаба лекарска квалификация“?

„Синдикатите обявяват стачна готовност заради болничните“, пише в-к „Сега“. „Недообмисленото решение за спиране на парите от първия ден на болничните от 1 януари 2020 г., е на път да разклати основите на правителството, ако до дни не го оттеглят“, пише вестикът. Синдикатите свикват днес стачните си комитети, като в общата буря на негодувание се бурята ще се намесят и откроява намерението на двата учителски синдиката да затварят училища. „Готвим съвместно национално действие, ако няма обратно действие от коалиционния съюз, а това ще стане ясно дни.“ „С предовори, а аргументи на масата на разума или от улицата, но няма да го допуснем“„ обявявата двамата синдикални лидери – Пламен Димитров и Димитър Манолов, цитирани от в-к „Сега“.
В интервю за в-к „Монитор“, по повод нашумелия проблем с това кой да плаща първия ден от отпуска по болест доц. Любен Киров, председател на сдружението на общопрактикуващите лекари, съветва, работодателят да поиска анулиране на болничния лист, ако служителят мами. Той пояснява, че болничен лист се издава и за заболявания, за които не е нужно домашно лечение и режим, но са опасни при някои професии
„Вече има противогрипни ваксини за пенсионерите“, пише още в-к „Сега“. Вестникът информира, че са отпуснати 100 хил. дози, които в близките дни ще бъдат разпределени в цялата страна.
„Майката на починалото 3-годишно момче: Това е съществото, което върна детето ми, докато умира“ е заглавие на в-к „Монитор“, под което се коментира случая с 3-годишен Александър, който почина миналия петък, след като родителите му са го завелиза преглед в три болници през изминалата седмица. Вестникът отразява гледната точка на д-р Георгиева: „Д-р Елена Георгиева обясни, че детето е чакало 30 минути за прием, но през това време състоянието му не е било тежко. В 1.30 чса ми бяха предоставени документите. Някъде около 2 часа детето беше прието. През този половин час установих, на базата на клиничния преглед, че става въпрос за дете, което има нужда от болнично лечение, но не и от интензивно болнично лечение, каза д-р Елена Георгиева. Тя разказа, че е предложила на родителите му да бъде настанено за лечение в пулмологичната клиника на Александровска болница, но те са отказали. Тя допълни, че състоянието на малкото дете е позволявало то да бъде преместено в друго лечебно заведение.Беше в увредено общо състояние. Лежеше на болничната кушетка, с белези на интоксикация, но не и с дихателна недостатъчност и сърдечна недостатъчност, посочи медикът“, пише „Монитор“, позовавайки се на bTV.
„Няма забавяне в приема и лечението на тригодишното дете, което почина миналата седмица в София“, съобщи междувременно пред БНР д-р Димитър Русинов, директор на болницата. Първият и единствен прием на тригодишното момченце в това лечебно заведение е бил в 1:20 часа. Там са му направени изследвания и детето е настанено за лечение, каза директорът д-р Русинов.
Детето е преценено, че е за болнично, но не за интензивно лечение и е започнато да се обработва, т.е. да му се правят изследвания. В 12.30 часа има кръвна картина, резултатът от нея показва, че има възпаление, поради което му е направена рентгенова снимка на белия дроб, която не показва отклонение, детето в момента е било без температура. Но, така или иначе, се организира приемът и то се приема в болницата. След 16.30 часа състоянието на детето рязко се влошава. Вторите изследвания сочат за тежка пневмония, допълни д-р Русинов.
За последната фаза от оказаната помощ на момченцето в Педиатричната болница разказа и нейният заместник-директор д-р Димитър Калайков. Колега от „Пирогов“ го е интубирал и го прехвърля към спешната болница. Няма забавяне в лечението на детето, посочи д-р Калайков“ информира „Монитор“.
„Бивш здравен министър видя лекарски пропуски в случая с починалото в болница дете“ пише в-к „Дневник“. „Лични грешки и слаба лекарска квалификация – такива според бившия здравен министър проф. Радослав Гайдарски са причините за смъртта на 3-годишното момче в София. Заради случая миналата седмица министърът на здравеопазването Кирил Ананиев разпореди проверка в трите столични болници, през които е преминало детето – Специализираната детска болница „Проф. Иван Митев“, университетската болница „Лозенец“ и „Пирогов“. Очаква се проверката да приключи до сряда (20 ноември), пише всекидневникът и споделя мнението на проф. Гайдарски:
„Мисля, че тука грешките са лични. Аз мисля, че тук става въпрос за слаба квалификация на приемащите доктори и за едно отношение на самите лекари към конкретния случай“, коментира Гайдарски пред Би Ти Ви. Той изрази убеждение, че след проверките ще има наказани. Изтъкна, че България е една от страните с много лесен достъп до болнично лечение и изрази учудване, че такова е отказвано на малкото момче. „Всеки лекар, който го е видял (детето – бел.ред.), ако са в достатъчна кондиция и квалификация, те биха могли да разберат, че тук става въпрос за нещо сериозно“.
„Бившият здравен министър коментира, че се създава пропаст между пациентите и лекарите, като липсват уважение и доверие. Той посочи като една от причините и случаи, когато медии са отразявали безпочвени обвинения на пациенти към лекари и призова това да спре. „Има създадено недоверие между лекаря и пациента. И много често нашите лекари с лека ръка отпращат пациента“, добави бившият здравен министър. Той коментира думите на родителите на починалото момче, че са били отпратени от Специализираната детска болница с обяснението, че има едно свободно легло, но то било резервирано. „Такова чудо не съм виждал и чувал – да се запазва легло“, цитира бившия здравен министър в-к. „Дневник“.