Сепсис е вероятната причина за смъртта на 3-годишното дете

Сепсис е вероятната причина, довела до смъртта на 3-годишното дете, за което по-рано днес стана ясно, че е починало в Пирогов ден по-рано. Здравният министър Кирил Ананиев нареди проверка в 3 лечебни заведения – „Пирогов“, университетската „Лозенец“ и специализираната детска болница „Проф. Иван Митев“.
Според родителите детето е отведено в детската болница, защото получило обрив, вероятно причинен от коксаки вирус. От там обаче отказали да го приемат, защото леглата в болницата били запълнени. След това родителите отиват в болница „Лозенец“. Там прегледът на детето продължил 10-15 минути, като, според лекарите то е било без температура и е вървяло само. Назначено му е лечение.
Когато се прибират вкъщи обаче, детето се влошава и родителите отново отиват в детската болница. Там са положени спешни грижи, но състоянието му много бързо се влошава и в почти мъртво детето е откарано в „Пирогов“, пише „24 часа„. Въпреки положените усилия и грижи от страна на спешните медици там, детето е починало.

Коксаки вирусите се отнасят към групата на ентеровирусите. Те се предават по въздушно-капков и фекално-орален път, поради което инфекцията много лесно се разпространява в ясли и детски градини. Вирусът е широко разпространен, като засяга предимно детската възраст. Инкубационният период е в рамките на 14 дни, средно 3-5 дни. Единствен източник на инфекцията е болният и заразоносителите. Входна врата за инфекцията са устата, храносмилателният тракт и горните дихателни пътища. При асептичен менингит вирусът може да бъде открит и в ликвора на болния.
Вирусите са устойчиви на действието на различни химични и физични фактори. Във външната среда (почва, вода, храна) могат да останат жизнеспособни със седмици до месеци. В температури под 0 градуса могат да се запазят с години. Бързо обезвреждане се наблюдава при прилагане на дезинфекционни разтвори с формалин, хлорни препарати, солна киселина. Клиничната картина на коксаки-вирусната инфекция протича най-често с грипоподобни симптоми и преминава, без да се предприема специфично лечение. В други случаи обаче вирусите могат да засегнат кожата, храносмилателната, дихателната система, мускулите и сърцето, предизвиквайки по-сериозни заболявания. Поради тази причина клиничната картина и оплакванията при децата могат да са много разнообразни. В повече от 50% от случаите заболяването протича много леко, дори без специфична клинична картина. В тези случаи инфекцията се самоограничава в рамките на около 3 дни. Обикновено повишената температура е причината, която кара родителите да потърсят медицинска помощ. В следващите ден-два се появяват мехурчета по задната стена на фаринкса, небцето, устната лигавица, езика. Към третия ден се появява и обрив предимно по дланите и ходилата. Той може да се изяви само със зачервяване или с развитие на болезнени мехурчета. Специфична профилактика все още няма и е в процес на разработване. Специфична терапия също не се прилага, лечението е основно симптоматично.
