Хипнозата и сериозната медицина
Хипнозата, след като бе дълго в полето на шарлатаните, трябва да заеме мястото си в медицината, тъй като носи реални медицински ползи, коментира изданието New Scientist и не пропуща да напомни, че все пак са необходими още изследвания по темата.
Има немалко лечения, които преди са изглеждали в началото безумни, но после се доказва, че са наистина ефективни лечения. През 80-те двама австралийски учени заявиха, че стомашните язви се причиняват от бактерии, а не от стрес. В резултат на това прости антибиотици биха могли да лекуват проблем, който някога се е смятал за нелечим. Но трябваше известно време, за да се убеди медицинската общност.
Двамата изследователи спечелиха Нобелова награда, защото имаха „упоритостта да оспорят преобладаващата догма“. Упоритостта е точно това, което е необходимо сега, за да определяне на мястото на хипнозата в основната медицина.
Хората с право са скептични, предвид фантастичния й произход, но се натрупват доказателства, че хипнозата има реално добри перспективи като медицинска терапия – тя помага на лекарите да извършват операции с по-малко странични ефекти и на по-ниска цена, свеждайки до минимум хроничната болка, подобрявайки терапиите за отслабване и като потенциално оръжие в глобалната криза на зависимостта.
Но нито едно медицинско заведение не трябва да приема алтернативна медицина, докато не се получат солидни доказателства за това, че терапията работи. Нужни са инвестиции и строги проучвания, а за хипнозата, те все още са малко.
Например, въпреки популярността си като средство за отказване от тютюнопушенето, наскоро преглед не намери солидни доказателства, че хипнозата помага. Но това не означава, че не е така, коментира Джейми Хартман-Бойс (Jamie Hartmann-Boyce) от Оксфордския университет, тъй като съответните изследвания са лошо проектирани, така че е невъзможно да се определи със сигурност.
„Това е толкова важен въпрос, че имаме нужда от … по-големи, по-добри изпитания“, отбелязва Хартман-Бойс.
Хипнозата може да е трудна за дефиниране и трудна за изследване, но усилията си струват и ползите могат да бъдат огромни. Използването на внушение потенциално може да намали упоребата на опиоиди, наркотици, които убиват 130 души в САЩ всеки ден поради предозиране. И само заради това със сигурност си струва изследователите да се заемат сериозно с изпитанията на метода.
Има немалко проучвания на алтернативни средства като хомеопатията и вече науката се е произнесла по въпроса, но това не бива да пречи да се изследват други необичайни методи на лечение – никога не се знае дали и това може да доведе до Нобелова награда.
А как всъщност се нарича алтернативна медицина, която доказано работи? Медицина.
Източник: Return of hypnosis: Time to see if it really has a place in medicine, New Scientis