В печата днес: Лекари искат повече пари, без верификация на лекарствата, по-малко хоспитализации
„Лекари искат повече пари за 220 пътеки“ е заглавие на в-к „Дума“.
„Българският лекарски съюз ще настоява в Националния рамков договор за догодина да бъдат увеличени цените на 220 клинични пътеки. В същото време съсловната организация настоява да бъдат намалени с 10% обемите на медицинските дейности, съобщи председателят й д-р Иван Маджаров. Медиците смятат, че само при такова увеличение при клиничните пътеки ще има и приличен ръст на възнагражденията на работещите в болниците. От съсловието искат в НРД 2020 да се запише, че дипломиран лекар, макар и без специалност, може да работи, като се консултира при необходимост дори по телефона със специалист“, пише вестникът и допълва, че според БЛС би трябвало да се гарантира на лекари и специалисти по здравни грижи минимум 30% от заработката на болницата, платена от НЗОК, а ако бъдат включени и параклиничните звена, трябва да се отделят поне 34-35% за възнагражденията на квалифицираните кадри, позовавайки се на казаното от д-р Маджаров
„Лекарите настояват за деца да се плаща 1 лев потребителска такса, а остатъка да поеме държавата, както е при пенсионерите“ не пропуска да отбележи в-к „Дума“.
„2/3 от лекарствата без проверка за фалшификати“, пише в-к „Сега“. Две трети от продаваните лекарства все още са без кодове за верификация, за разлика от ЕС, където „от зимата специали кодове показват, че лекарствата не са фалшиви“. От 9 февруари до дне с кодове са качени на лекарства за 136 мил. лв., подадени са 2780 заявки от аптеки и фирми за свързване.
„Лекарският съюз иска по-малко хоспитализации догодина“, пише още „Сега“. „10% по-малко хоспитализации в сравнение от планираните в бюджета за 2020 г, иска БЛС.“ За сметка на това БЛС иска увеличение с 15% на 220 клинични пътеки.