В печата днес: 590 лв. за катетър, глад за лекари и сестри, нарушения в тъканната банка, протест на архитекти и лекари

„Карат пациенти да плащат консумативи“ е заглавие на в-к „Дума“. „Пациенти трябва вече да си плащат по 590 лв. за постоянен катетър, който е необходим за извършване на хемодиализа. За това се оплакват близо 150 души в подписка до директора на УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна“, пише вестникът, позовавайки се на писмото, изпратено и до федерация „Български пациентски форум“. „Проблемът е от 2018 г. и това условие е залегнало в Националния рамков договор“, коментира пред „Дума“ председателят на организацията Иван Димитров, на чието запитване е отговорил управителят на НЗОК.
„Пациентите на диализа във варненската университетска болница обясняват, че повечето от тях са с 85 до 100% инвалидност и с пенсиите си, които са под 300 лв., не могат да платят тези медицински изделия. „Български пациентски форум“ започна петиция в подкрепа на потърпевшите.“
„Глад за кадри и спешна нужда от лекари и медицински сестри“, пише в-к „Монитор. „Това е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено българското здравеопазване.
За да борят кадровия дефицит, вече се зараждат и неправителствени инициативи. Последната такава е по идея на фондация „Майки за донорство“ и е насочена към най-малките.
„За острия недостиг на кадри в здравеопазването през последните години говорим все по-често. Причините не са само протестите на специалистите по здравни грижи и студентите по медицина, а и фактът, че дефицитът вече е осезаем. Най-критична е ситуацията при медицинските сестри, които за последните 20 години са се стопили с 15 000.
В борбата за привличане на кадри вече се включва и болница за женско здраве, като отваря вратите си за ученици. До края на учебната година специалисти от болницата ще развеждат децата и ще показват за какво служат операционната, родилната зала, неонатологията. Ще ги научат как се поставя инжекция и как се прави хирургичен шев“ коментира „Монитор“.
„Медицински одит откри нарушения в закритата “ Тъканна банка криоцентър България“, коментира в-к „Сега“. Последната е колон на българската „Крио сейф“.
Оказва че, че почти при всиски случаи, което е вземана кръв за стволови клетки, не е правено изследване на майчината кръв, което е част от процедурата и поставя пробите под карантина.
ИАМО все още не е отменила дейността на банката, макар че шефът ѝ поиска това преди месец, с аргумента, че фирмата- майка фалира и 30 000 проби, в това число 7 000 от България, се местят в друга банка в Полша.
„Ако ТБКЦБ остане без лиценз, както тя иска, няма да може да бъде проверявана и санкционирана от агенцията. Друг проблем е, че пробите взети непосредствено преди фалита на банката, вече са изпратени в Португалия, без да има договор за това. Дружеството е със запорирани сметки, тъй като НАП търси 2,6 млн. лв. ДДС от тях. ПО случая е образувано досъдебно производство“.
„Архитекти и педиатри излизат на протест днес“, пише още в-к „Сега“.
„Архитекти и педиатри излизат днес на протест пред Министерството на здравеопазването с искането обществената поръчка за изграждането на Национална педиатрична болница да бъде спрян, а техническото задание да се преработи.“
Камарата на архитектите от години алармира, че сградата в двора на „Александровска“ е незаконна и опасна, за всички, които се нуждаят от нея.