Жените, депресиите и цигарите
Жените по-често страдат от безпокойство и депресия, по-трудно се отказват от вредни навици, в частност от тютюнопушенето, сочат данните от изследване, обхванало над 200 пациенти на средна възраст 56 години в болницата „Сейнт Майкъл“ в Торонто. Наличието на безпокойство и депресия било 41 процента сред жените и едва 21 процента сред мъжете.
„Трябва да се държи сметка за депресията и други смущения в настроението сред пушачките, особено сред засегнатите от сърдечни болести и прекаралите инсулти“, заяви ръководителката на изследването Бет Ейбрамсън.
Участниците пушели средно по 18 цигари дневно от 37 години. Две трети били засегнати от дислипидемия, при която нивата на липидите – триглицериди и холестерол, в кръвта са високи. Почти 2/3 били с високо кръвно налягане, близо 1/2 съобщили, че са засегнати от сърдечни болести, а над една четвърт – от депресия и безпокойство.
Депресия и тревожност – диагнозите на „Милениум поколението“
Половин година по-късно 25 процента от участниците отказали цигарите, а 29 процента намалили с над 50 процента броя на изпушените цигари. Посещенията в клиника, използването на лекарства, като например варениклин, за лечение на пристрастяването към тютюнопушенето, полът и възможността да си позволиш лечение повлияли върху шансовете за успех. Макар варениклин да удвоил шанса за успех, жените били с приблизително наполовина по-малка вероятност да откажат цигарите в сравнение с мъжете.
„Някои проучвания не откриха различия между жените и мъжете, що се отнася до отказването от цигарите, но други навеждат на мисълта, че мозъкът на жената реагира различно към никотина – поясни експертът Патриша Фолан от болниците „Нортуел хелт“ в щата Ню Йорк. Поради тази причина жените може да не постигнат успех, когато става въпрос да откажат цигарите чрез никотин заместващи терапии. Фолан допълни, че е важно жените да знаят, че след като откажат цигарите, ще имат усещането, че храната е с по-добър вкус и аромат, и е възможно да напълнеят.