Причинява ли морбили „имунна амнезия“ и отслабва ли защитата срещу други инфекции

Морбили може да отслаби защитата срещу други инфекции, осигурени от ваксините – грип, туберкулоза, дифтерия. По този начин огнищата на морбили могат да причинят изблици на други заболявания. Резултатите, публикувани в Science, правят необходимостта от ваксинация срещу морбили още по-актуална.
Dве отделни проучвания, участниците в които са били деца от православната протестантска общност в Холандия – неваксинирани по религиозни причини, морбили значително „изтрива“ паметта на имунната система за предишни заболявания, връщайки я в незряло състояние. В резултат на това тялото е по-малко подготвено да се справи с нови инфекции.
Учени от Медицинското училище в Харвард са взели кръвни проби от 77 неваксинирани деца и тествали имунната им система преди и около два месеца, след като се разболяха от морбили по време на епидемията от 2013 г. Изследователите установили, че вирусът е унищожил 11 до 73% от защитните антитела на пациентите, излагайки ги на по-голям риск от вирусни и бактериални щамове, срещу които преди това са били имунизирани.
„Представете си, че вашият имунитет срещу патогени е подобен на факта, че носите книга със снимки на престъпници и някой е пробил куп дупки в нея. Тогава ще бъде много по-трудно да разпознаеш този престъпник, ако го видиш, особено когато дупките са пробити в такива важни елементи за разпознаване като очите или устата“, казва Майкъл Мина (Michael Mina), един от основните автори на изследването.
Изследователите също са тествали деца срещу ваксина срещу морбили и не откриват понижение в нивата на антителата.
В проучване, проведено от екип от Университета в Кеймбридж и публикувано в Science Immunology , генетичните клетки на имунната система, които участват в производството на антитела, са изследвани чрез генетично секвениране. Учените тествали проби от 26 неваксинирани деца и установили, че клетките на паметта, образувани за борба с определени заболявания, изчезват. Друг вид В клетки (наивни) също беше изчерпан, оставяйки имунната система в „незряло състояние“.
„Това е … пряка демонстрация за„ имунна амнезия“ при хора, когато имунната система забрави как да реагира на срещани по-рано инфекции“, казва Велислава Петрова (Velislava Petrova), която ръководи изследването.
Фактът, че морбили потиска имунната система, изследователите за първи път забелязват преди повече от 100 години. Австрийският учен Клеменс фон Пирке открива през 1908 г., че дете с положителен кожен тест за туберкулоза е получило отрицателен резултат, след като е било заразено с морбили.
Майкъл Мина, в статия, публикувана в Science през 2015 г., изследваща природата на болестите в няколко страни след огнища на морбили преди разработването на ваксини, откри, че заболеваемостта и смъртността от други инфекциозни заболявания се увеличават пет години след огнищата. Това проучване показа, че вирусът на морбили може да е свързан с 50% от смъртта в детска възраст от инфекциозни заболявания, различни от самата морбили.
„Тези елегантни изследвания дават представа за имунологичния дефицит след морбили, който заинтригува учените в продължение на повече от 100 години. Съгласен съм, че констатациите също подсилват аргумента за ваксинация. Но не мисля, че това ще промени нивото на ваксинация, защото подобни решения са нерационални “, казва Иън У. Липкин (Ian W. Lipkin), специалист по инфекциозни болести и имунолог.