В печата днес: Конфискуват имуществото на акад. Ваньо Митев, натровените деца, тройка за българското здравеопазване

„Конфискуват имущество на акад. Ваньо Митев за над 1,7 млн. лв.?“ е заглавие на в-к „Дума“ , под което той разисква предложението на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ) иска конфискация на имущество на бившия ректор на Медицинския университет в София акад. Ваньо Митев, съпругата му и двете му дъщери на обща стойност 1 738 864,68 лв. Това пише в съобщение на Софийския градски съд в ДВ, бр. 63 от 9 август 2019 г. Съдът е завел дело по искането на КОНПИ, а в съобщението са разписани подробно и в детайли конкретните суми в евро и лева от сметките на Митев и преките му роднини в 4 банки, в ДФ „Елана Фонд Свободни пари“, както и недвижими имоти на четиримата в София и в провинцията, за които се иска конфискация. Делото ще се гледа в открито съдебно заседание на 20.02.2020 г.“
Ежедневникът припомня, че срещу акад. Митев и главния секретар на вуза Алексей Алексеев имаше заведено и друго дело – за злоупотреби и неизгодни сделки за над 1 млн. лв. Прокуратурата бе поискала 6 г. затвор за Митев, но той бе оправдан първо от Софийския градски съд, след това – през ноември 2018 г., и от Апелативния съд. А прокуратурата бе поискала 6 години затвор.
Завчера пък се разбра, че Специализираният съд е намалил от 200 на 100 хил. лв. паричната гаранция на акад. Ваньо Митев по още едно дело, което се води от януари 2018 г. срещу него и още петима души. По него прокуратурата обвинява шестимата за противозаконно приемане в МУ-София на чуждестранни студенти от арабски произход със съмнителни документи за средно образование и без конкурсни изпити, но срещу пари. Акция на Специализираната прокуратура, ГДБОП и ДАНС на 19 януари (запечатани кабинети, разпити, иззета документация) установи, че чужденците са плащали по 50 000 евро. Специализираната прокуратура внесе обвинение за организирана престъпна група в МУ, заплашваща националната сигурност, тъй като въпросните чужденци със статут на пребиваващи в България студенти са можели да обикалят Европа и да се свързват с ислямски клетки. Сред тях има и хора с присъди за кражби и разследвани за грабеж и дори за убийство. Основен свидетел по това дело бил… Алексей Алексеев.“
На 29 януари 2018 г. говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова съобщи, че един от обвиняемите недопустимо е заплашвал членове на разследващия екип на прокуратурата – щели „да плачат с кървави сълзи“.
Вестниците информират за починалото деветгодишно момче от Кардам с предположение, че е заради изядената от него наденица и вафла. Според „24 часа“ прокуратурата разследва трагедията в семейството с основна версия хранително отравяне. Лекарите все още се борят за живота на по-голямата сестра на починалия Стефан.
„Здравеопазването ни е за тройка“ пише в-к „Монитор“, цитирайки резултатите от анкета на социологическата агенция „Тренд“, която им е предложила да поставят оценка от едно до шест на оказваните грижи в този сектор. Това бе съобщено по време на Първата национална конференция „Заедно за повече здраве“, която се проведe в София.
„Приблизително седемдесет процента от запитаните смятат, че посоката, в която се развива българската здравна система е негативна. Едва 13 % дават положителен отговор. Ниското качество на лечението у нас е основен проблем за българското здравеопазване според 46 на сто от анкетираните. Около 43 процента от тях посочват като водещ проблем високото доплащане на медицински услуги, а 40 процента – доплащането на лекарствата. Лошият контрол в системата от институциите е посочен като основна причина за проблемите в здравеопазването. Така са отговорили 43 % от участниците. За 29 процента от хората недостатъчното финансиране на системата е сред основните причини за недобрата им работа. Близо 40 процента са удовлетворени от здравното обслужване, а 53 процента не са“, коментира още в-к „Монитор“.