Епидемиолог: Листериозата е опасна за бременни, новородени и възрастни
Няма опасност от епидемия от листериоза в България уверяват от Агенцията по безопасност на храните.
Изявлениетo е направено по повод на появилите се в последните днi публикации в медиите за заразени с листериоза – 250 кг пушена скумрия, внесена от Румъния и над 360 кг опасен колбас на немска фирма, в които е открита опасната бактерия.
Според д-р Светла Станева – епидемиплог и преподавател в МУ – Варна, “… листериозата е инфекциозно заболяване от групата на зоонозите. Причинителят на заболяването е бактерий – Listeria monocytogenes, източник се явяват голям брой диви и домашни животни, а вероятно и болният човек. Пътищата за заразяване са няколко, но в наше време най-важен е хранителният.“
Хората, които влизат в т.н. рискови групи, които са уязвими, и за които трябва да се следи са бременни, новородени, хора с подтиснат имунитет, възрастни над 65-годишна възраст, при които очакваме развитие на инвазивна форма на инфекцията с по-тежко клинично протичане и евентуална хоспитализация.
Листериозата – „болест на хладилника“
“За здравия човек причинителят на заболяването не е проблем – остава с години в червата му и се приема за нормална микробна флора. При бременност той обаче става изключително вирулентен, преминава през плацентата и уврежда плода. Бременната жена има незначителни оплаквания – неразположение, субфебрилна температура, често уриниране или преходни диарични изхождания. При трансплацентарната атака обаче могат да настъпят несъвместими с живота увреждания и да последва аборт или мъртво раждане“, поясни д-р Станева.
Симптомите, с които се проявява заболяването са температура, гадене, повръщане, диария, но при рисковите групи може да има усложнения, припомни още д-р Станева.
1 Отговор
[…] Епидемиолог: Листериозата е опасна за бременни, новоро… […]