За първи път прилагане на генетично модифицирана, жива клетъчна свинска кожа върху човешка рана
Специалистите по изгаряния в Масачузетската болница (MGH) обявиха na 11 октомври, че успешно са използвали живи клетки от генно модифицирана кожа на прасе (ксенографт) за затваряне на рана от изгаряне.
Ръководителят на проучването хирургът д-р Джеръми Говерман, от MGH Sumner Redstone Burn Service, отбелязва, че за първата генно модифицирани тъкани от свине са били директно трансплантирани върху човешка рана.
По принцип човешката трупна кожа, или алографтите – получени от националните кожни банки, е стандарт в лечението на дълбоки изгаряния от втора и трета степен рани, за временно покритие на раните. Кожата от труп, както и други органи, са скъпи, изискват специална обработка и не винаги са на разположение. Трупната кожа дава време на пациента да се стабилизира и предпазва подлежащата рана от инфектиране.
За да се справи с тези проблеми, MGH е влязъл в сътрудничество с базираната в Бостън XenoTherapeutics, която разработва и внедрява протоколите за стандартите на живите свински тъкани, които ще бъдат трансплантирани – т.н. ксеноскин. Работата по генното модифициране на свинската кожа, така че да бъде подходяща за трансплантиране върху човек, започват през 90-те години в MGH от David Sachs, MD, с „премахването“ на гени, което да направи кожата „по-малко чужда“ за имунната система на хората.
По време на експеримента върху предварително почистената от некроза рана от изгаряне на реципиента е поставено парче от 5 на 5 сантиметра от генно инженерна кожа на прасе. Свинската кожа била поставена в близост до много по-голямо парче трупна кожа, като двете са закрепени с хирургични скоби и марлеви превръзки. Пет дни по-късно хирурзите отстранили временната трупна кожа и ксенографта. Двете кожни присадки били прилепнали към основата на рана, без да бъдат видимо различими помежду си. При проследяването не са били наблюдавани нежелани усложнения. По-късно раната е била обработена допълнително с кожен присадък, взет от бедрото на пациента. Пациентът се възстановява и се очакваше и пациентът скоро ще се върне на работа.
Анализът на Комитета за преглед на безопасността на проучването – независим съвет, изискван от MGH за гарантиране на безопасността на пациента – както и резултатите, генерирани от независима, акредитирана лаборатория, регистрирана при FDA, не показват предаване на свински ендогенни ретровируси или PERVs, които винаги са поставяли теоретичен пътен блок за трансплантация на свински тъкани или органи, трансплантирани в човешки реципиенти.
„Не самото изпитание е толкова умопомрачително и интригуващо за мен; по-скоро е това, което представлява това изпитание“, казва Говерман. „Тази малка стъпка, която предприехме днес, представлява огромен брой часове, обхващащи десетилетия на проучвания в множество области, включително трансплантационна биология, имунология и генно инженерство. Освен това, бързият напредък в технологията за редактиране на гени отваря огромна нова възможност за генетично модифициращо прасе кожа, която не е отхвърлена, представляваща следващата глава в стандартите за грижа за пациенти с изгаряне и трансплантация.“
„Направихме една малка, но безпрецедентна стъпка за превръщане на ксенотрансплантацията от теория в терапия. Тази, която се надяваме да напредне в тази перспективна област на медицината и да бъде от полза за пациентите по целия свят“, заяви Пол Холцер, изпълнителен директор на XenoTherapeutics. „Искрената ни благодарност отива на д-р Говърман, хирурзите, медицинския персонал и координаторите на клиничните изпитвания в MGH за тяхната колективна помощ за постигане на тези първоначални и много окуражаващи резултати.“