В печата днес: „Спасените“ сестри без увеличени заплати, здравеопазването ни – добро и достъпно
„Спасените“ сестри без увеличени заплати“ е заглавие във в-к „Дума“ под което се коментира реалността и обещанията по отношение на исканията на медицинските сестри. Въпреки уверението на премиера Бойко Борисов отпреди седмица: „Това, което обещахме на медицинските сестри, им е дадено“, оказва се, че увеличение за техните заплати няма да има поне до края на годината. На този етап няма как да бъдат удовлетворени исканията на сестрите за начална заплата от 900-950 лв., заяви вчера председателят на Сдружението на областните болници д-р Васислав Петров.
По думите му в областните болници отново е направен анализ и в повечето от тях средствата не достигат за повишаване на заплатите в такива размери. За обещаните 200 млн. лв. повече за догодина д-р Петров коментира, че „никой не казва, че разпределението ще бъде примерно 10% увеличение на всички клинични пътеки. Тепърва ще се договарят БЛС и НЗОК коя пътека с колко ще бъде увеличена“.
Председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев подчерта, че и в тези лечебни заведения нещата не са по-различни. Няма директор, който да не иска да увеличи заплатите, категорични са председателите на сдруженията. Д-р Тотев отбеляза, че за пореден път са били излъгани. „Вдигнаха се цените с 30% на тези пътеки, които изобщо не се работят в общинските болници и са малко като случаи в областните. Има обеми, обаче ние нямаше как да си заработим бюджетите“, коментира д-р Тотев и поясни, че в някои болници от тези пари са влезли 6 хил. лв., в други – 10-12 хил. лв. Според д-р Тотев социалните партньори са заложили фитила на бурето с барут миналата година с КТД, който е неизпълним. Според д-р Петров 3 месеца ще се дават високи заплати на всички, а след това болниците ще изпаднат в несъстоятелност.
В следващите 3 години 15 хил. сестри ще се грижат за 6,5 млн. българи, тъй като 1/4 от сегашния персонал няма да съществува, прогнозира Милка Василева – председател на Българската асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Една сестра работи като за три, коментира Веселина Ганчева, представител на Асоциацията на медицинските сестри. Според нея кардинално трябва да се смени цялата система, защото тя е порочна.
„Българското е здравеопазване е лесно достъпно, за разлика от това в „Европа“, пише в-к „Монитор„, позовавайки се на казаното от проф. Николай Габровски, зам.-директор на УМБАЛСМ „Н.И. пирогов“. „Не съм съгласен, че българското здравеопазване не е за всички. Напротив, то е достъпно за всеки. Само за сравнение в Европа, както и в повечето страни в света, за преглед и консултация с лекар специалист се налага да се чака няколко седмици, дори няколко месеца“, казва професорът.
„Само за сравнение в Европа, както и в повечето страни в света, за преглед и консултация с лекар специалист се налага да се чака няколко седмици, дори няколко месеца. Често пъти за операция там също се чака месеци. В България ние не оценяваме с какво разполагаме и какво предимство е лесният достъп до висококвалифициран специалист. Ако пациентът е от малко населено място, отдалечено от големия град, се налага да измине някакво разстояние, за да получи медицинска помощ от специалист, но това е така навсякъде по света. При нас обаче не се налага продължително чакане“, казва в интервюто си проф. Габровски и допълва: „Здравеопазването ни има доста предимства, но при нас негативното винаги надделява. В последните години се получи голямо технологично насищане с медицинска апаратура и иновативни достижения, за които дори не сме мечтали. Преодоляна бе една цяла епоха на технологично изоставане в медицината. В момента има множество лечебни заведения не само в областта на неврохирургията, боравещи с най-модерна апаратура на високо европейско ниво. Въпреки целия негативизъм, който се сипе върху здравеопазването, аз съм абсолютно убеден, че хората получават много по-добро и достъпно здравеопазване, отколкото преди десетина години.“