Седем мита за зрението – вижте ги!

Всеки втори четвъртък на октомври е Световният ден на зрението, основната цел на който е да се повиши информираността на хората за зрението и загубата му. Предлагаме ви да се запознаете със седем често срещани мита за зрението.
Мит 1. Хората се пристрастяват към очилата и лещите, просто започнете да ги използвате.
Това не е напълно вярно. Ако сте късогледи или далекогледи, но искате да видите ясно, вече по някакъв начин сте „зависими“ от устройствата за коригиране на зрението. Но редовното носене на очила или лещи няма да увеличи тази „пристрастеност“.
Мит 2. Четенето с дребен печат влошава зрението. Особено ако очите са „слаби“
Това е много силен мит. Очите обаче не се „износват“ от четенето, във всеки случай няма убедителни доказателства за това. Очите могат да се уморят от продължителна концентрация, но това няма да причини вреда в дългосрочен план. Умората също е неприятно явление, може да се бори с периодичен отдих и гимнастика за очите.
Мит 3. Зрението ще се влоши, ако седнете близо до телевизора или държите книга близо до очите си.
Колкото и да е странно, това широко разпространено вярване също няма научни доказателства. Децата по-често се опитват да седят по-близо до екрана, с течение на времето този навик може да премине. Има едно предупреждение. Седенето по-близо до екрана на малкото дете може да бъде предизвикано от съществуващо късогледство. Тоест такъв навик може да помогне за ранното му откриване.
Мит 4. Компютърът може да увреди зрението на човек.
Според днешните данни компютърът не може да навреди на зрението. Седейки пред компютъра, мигаме по-рядко, което може да повлияе на усещанията в очите и на външния им вид: зрението може временно да се замъгли, а очите да изсъхнат и да се зачервят. В идеалния случай би било хубаво да се разсейвате от компютъра на всеки 20 минути. Изкуствените сълзи могат да се използват за борба със сухите очи.
Мит 5. Носенето на грешни очила ще увреди зрението.
Очилата, които не са избрани специално за вас или които са престанали да ви пасват, след дълго време могат да причинят усещане за сериозен дискомфорт. Но те не са в състояние да повредят зрението, да го влошат. Най-лошото, което може да бъде в този случай, е главоболие, замъглено зрение и някои други неприятни усещания. Известно време след свалянето на очилата те трябва да преминат без следа и без да повлияят на зрението.
Но офталмолозите припомнят, че децата винаги трябва да носят добре подбрани очила, за да се предотврати амблиопия (състояние, при което едното око е по-слабо от другото).
Мит 6. За добро зрение е необходимо да ядете много моркови.
Това е полумит или добър мит. Разбира се, тази коренова култура съдържа прилично количество витамин А, което е наистина добро за зрението. Но, от една страна, това вещество (или по-скоро група вещества) може да бъде получено от много други продукти. От друга страна, не е необходимо толкова много витамин А за нормалното зрение: балансираната диета обикновено го съдържа. И, разбира се, зависимостта „колкото повече витамини приемам, толкова по-добре ще виждам“, не съществува.
Мит 7. Не можем да направим нищо, за да предотвратим загубата на зрение.
Повече от 90% от уврежданията на очите могат да бъдат предотвратени по сравнително евтини начини, казва благотворителната организация „ Предотвратяване на слепотата“ . В нов доклад за визията СЗО съобщава, че 2,2 милиарда души по света имат зрителни увреждания, включително слепота. В 1 милиард случаи зрителните увреждания биха могли или все още могат да бъдат предотвратени.
Статията е изгорвена с помощта на данни от Американската академия по офталмология, Превенция на слепотата, Световната здравна организация и Международната агенция за предотвратяване на слепотата.