Само България и Румъния без национален онкологичен регистър

България е най-ниска преживяемост при рак на белия дроб – едва 20% в сравнение с всички останали европейски държави. Това показва международно проучване на списание The Economist относно онкологичните заболявания в Европа и България и специално върху белодробния карцином.
Данните, върху които се позовават от The Economist за изследването са от 2011 г., като същевременно за повечето други европейски държави те са за 2016, 2017 и 2018 г.
„Нямаме актуални данни от 2009 г. насам, не можем да предоставим по-нови и тези изводи следва да се коригират. Част от констатираните данни по отношение на преживяемостта не са така реални както са показани на Вашата графика. Ракът на белия дроб е с по-висока цена на спечелените години в сравнение с цялата група на рака на дебелото черво, на простата и на млечната жлеза. Да, това е така, защото преживяемостта в тази група е много по-голяма, но същевременно в последните няколко години лечението на рака на белия дроб коренно се промени. От една фатална диагноза, каквато за съжаление той остава в по-късните си стадии, той вече може да бъде контролиран посредством биологичното лечение, генетичните лекарства, имунно терапията. Всичко това обаче се случи в последните години, които не са обхванати от цитираната статистика. Това също трябва да се прецизира, за да имаме оптимален извод по получените резултати“, каза проф. Асен Дудов, тъй като липсва Национален онкологичен регистър, което затруднява актуализирането на данните през последни близо 10 години. Такъв липсва само в две европейски държави – България и Румъния.
Според д-р Даниела Дариткова „Регистърът ще бъде включен в единна информационна система, която се изгражда в момента. Целта е той да бъде част от независима институция, а не собственост на едно търговско дружество“.