„Натурална“ козметика не означава „безопасна“

Дерматолозите предупреждават, че „естествените“ продукти за грижа за кожата не винаги са по-безопасни от конвенционалните връстници. Често производителите на такива продукти се фокусират върху факта, че те не съдържат никакво вредно вещество. Въпреки това, такива предимства в повечето случаи са изключително съмнителни.
Определението на продуктите като „чисти“ или „натурални“ не е регламентирано със закон, много от тях съдържат високи концентрации на съставки, които могат да причинят дразнене и алергии, пишат учени от Университета на Пенсилвания в редакция JAMA Dermatology .
Съавторите на публикацията – дерматолозите Брус Брод (Bruce Brod) и Кортни Блеър Рубин (Courtney Blair Rubin) – постоянно се сблъскват с случаи на контактен дерматит или сърбящи обриви по лицето и ръцете на пациенти, които са свързани с използването на козметика, съдържаща растителни или натурални съставки.
„Искахме да хвърлим светлина върху факта, че движението „чиста красота “ е по-скоро бизнес модел и маркетингово средство, което сега отчита тенденциите в използването на натурални, а не синтетични продукти. Вместо това трябва да предприемем по-балансиран подход при избора на продукти, които да използваме на кожата си“, заяви Брус Броуд.
Между 2017 и 2018 г. пазарът за естествена грижа за кожата в Съединените щати нарасна с 23% (до 1,6 милиарда долара), което възлиза на около една четвърт от годишните продажби на продукти за грижа за кожата.
„Много от тези продукти се рекламират и продават на потребителите, заблуждавайки идеята за превъзходно качество на продуктите. Ние подкрепяме безплатното предприемачество, но искаме пациентите да разполагат с всички налични знания и да избират продукти с широко отворени очи“, заяви Броуд.
Тъй като Американската агенция по храните и лекарствата не дефинира термините „чист“ или „натурален“, те остават отворени за тълкуване.
Както отбелязват авторите, някои химикали в традиционните продукти са несъмнено „демонизирани“. Блоговете за здравето и начина на живот, призоваващи за безопасни и нетоксични козметични продукти, плашат потребителите.
В опит да станат зелени, много компании и търговци на дребно пуснаха списъци с неприемливи съставки. И така, списъкът на Whole Foods 2018 , който включва повече от 400 съединения, включва вазелин, одобрен и препоръчан от дерматолозите, тъй като не е алерген и поради ниската си цена е достъпен за всички.
По подобен начин кампанията за безопасна козметика призовава потребителите да избягват парабени, които имат един от най-ниските проценти на алергични реакции (0,5-1,4% от потребителите) и бяха наречени от Американското дружество за контактния дерматит през 2019 г. „неалерген на годината“.
Освен това, консервантът метилизотиазолинон, често използван като заместител на парабени, има най-висок процент на алергични реакции.
„Търговската индустрия за лични грижи отговаря на високи стандарти. Продуктите, които съдържат синтетични съставки, са проектирани да предотвратяват тези странични ефекти върху кожата и за това са необходими консерванти “, обясни Брод.
От друга страна, много натурални продукти съдържат високи концентрации на растителни екстракти, които причиняват обриви и алергии, особено парфюми, кремове, лосиони и ароматерапия с етерични масла.
„Отровният бръшлян е естествен, арсенът е естествен, отровните гъби са естествени. Ние дерматолозите сме загрижени за безопасността на продуктите, от които потребителите се интересуват, както и колко струват “, обобщи Джоел Де Ковен от Университета в Торонто, член на Северноамериканската група за контактни дерматити.