Обречени ли са общинските болници?
„Проблемът е в Общинските болници, а там ръководството не се назначава от Министерството на здравеопазването“. Това коментира по бТВ управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев по повод протестите на сестрите и настояването им за по-високи заплати.
Протестите са с неправилен адрес, защото основният проблем са общинските болници, а тяхното ръководство не се назначава от здравния министър, каза той и продължи:
„Общинските болници като цяло не можаха да се включат в пазарния модел, който е в момента. Не можаха и не могат. И не трябва да излизат послания от една или друга политическа сила, че ако те дойдат на власт нещата ще се оправят.“
Според д-р Дечев решението на проблема е трудно, защото изисква непопулистки действия, а всички и политици, и синдикати, в момента се опитват да „яхнат вълната“ и да извлекат дивиденти.
„Никоя партия, самостоятелно, не е в състояние да оправи нещата. Единственото нещо, което може да се направи, това е да има консенсус между партиите, да се определи една политика, която трябва да се провежда, защото е ясно, че общинските болници не могат да продължат да съществуват като търговски дружества.“
„Те изпълняват главно социални функции. И това, което се прехвърли на Касата през последните 15 години, то започна през 2005 г., касата, видите ли, да започне да осигурява на тези болници бюджета “ – така управителят на Касата определи накратко същността и функциите на общинските болници.
По този начин се избегна основната функция на Касата – в центъра на системата да е пациентът и Касата да договори за него най-доброто качество на услуги, които се предлагат за него, каза още той.
„Изведнъж Касата се превърна в една бюджетна организация, която трябва да финансира определени болници – имат-нямат дейност.“
„През месец март излезе една операционна сестра, която размаха фиша си – „вижте ми заплатата – 550 лв.“ Проверих лично и се оказа, че отделението, в която тя работи, е отчело за една година 47 клинични пътеки към Касата – 1 за апандисит, 3 за хернии и 44 за операции на меките тъкани. А това се равнява на седмично натоварване на една средна по обем операционна. Ако го погледнем от тука – какво получава тя, спрямо това, което отчита отделението, ще излезе, че тя получава една много висока заплата.“ И въпросът не е в заплата на сестрата, а в това, как съществува такова отделение , в такава общинска болница, с такъв малък обем на работа? Малкият обем работа, освен всичко друго, води и до деквалификация на персонала и влошаване на качеството на работата“, посочи д-р Дечев.
НЗОК се превръща в един орган, който поддържа болниците, а не се грижи за качеството на услугите, които предлагат тези болници, подчерта д-р Дечев.
Според него решението на проблема е политическо – консенсусно между всички партии.