Може да се прави социална политика, но не за сметка на лекарския труд
„Винаги може да се прави социална политика, но не за сметка на лекарския труд“. Това каза зам.-председателят на УС на БЛС Николай Брънзалов по БНТ и уточни, че парите в първичната доболнична медицинска помощ са за заплащане на дейности и за капитацията на задължителните здравноосигурени лица.
„Определено парите, които се заделят за първичната извънболнична медицинска помощ, трябва да бъдат увеличени и нашето предложение е поне с 25 милиона, защото има тенденция процентът от бюджета, който отива за първичната медицинска помощ, да намалява с годините и не смятаме, че това е редно“.
„Не смятаме, че е лошо да се говори, че труда на лекарите трябва да бъде оценен и то както трябва. Затова предложението е да се увеличи бюджета с 25% като приоритет ще бъде определен пакет дейности с цел населението да не се разболява. Ударението е върху превенцията и наблюдаването на хроничните заболявания“, той.
Д-р Брънзалов коментира също, че БЛС ще се опита да увеличи броя на лицата, които трябва да бъдат обхванати от профилактични прегледи, както и да бъде увеличен обема дейности по време на прегледите с цел покриване на по-голям брой вероятни заболявания.
„За тези, които не ходят на профилактични прегледи, не трябва да работи „механизмът на тоягата. Но при всички случаи, ако получиш инфаркт, а три години например не си посещавал лекар, трябва да има финансови санкции при болничното лечение“, допълни д-р Брънзалов.
Той засегна и проблема с искането за потребителска такса за децата и обясни, че се дължи на факта, че държавата не осигурява децата 100%, както и на факта, че една от причините потребителската такса да съществува е да се намали свръхпотреблението и да се дофинансира практиката, която осъществява дейността.
„Потребителската такса беше обвързана с минималната работна заплата. Таксата е 2,90 лв., защото тогава МРЗ беше 290 лв. Догодина обаче МРЗ ще е 610 лв., а потребителската такса продължава да е 2,90 лв. и това е част от проблема с недофинансирането на доболничната помощ“, завърши д-р Брънзалов.