„Адаптирането на клетките към кислорода“ донесе Нобелова премия по медицина

Нобеловата награда за медицина отива при Уилям Г. Каелин младши, сър Питър Дж. Ратклиф и Грег Л. Семенца за „откритията им как клетките възприемат и се адаптират към наличността на кислород“. Те идентифицираха молекулярните механизми, които регулират активността на гените като реакция на променливи нива кислород, съобщиха световните информационни агенции.Трудовете им проправиха пътя за обещаващи нови стратегии в борбата с анемията, рака и много други болести, обясни в изявлението си присъждащият наградата Каролински институт.
Нобеловите награди ще бъдат връчени на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември – в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел. „Възприемането на кислорода е жизненоважно при голям брой заболявания. Откритията на тазгодишните Нобелови лауреати имат фундаментално значение за физиологията и откриват пътя за обещаващи нови стратегии за борба с анемията, рака и много други болести“, обясняват от комитета.
Тримата учени са открили молекулярен механизъм, който регулира активността на гените в зависимост от различните нива на кислород. Те ще си поделят наградата от 9 млн. шведски крони.
Животните се нуждаят от кислород, за да превръщат храната в полезна енергия. Фундаменталното значение на кислорода е известно от векове, но дълго време не се знаеше как клетките се адаптират към промяната в нивата на кислорода, обясняват още от комитета. Откритията на тримата учени са дали основа, върху която да се разбере как нивата на кислорода влияят на клетъчния метаболизъм и физиологичните функции.
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг /Германия/ „за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта“.
Миналата година отличието за физиология или медицина грабнаха Джеймс П. Алисън и Тасуку Хонджо за открития, довели до пробив в лечението на рак.
Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за физиология или медицина, са: Иван П. Павлов /Русия/ /1904/, Роберт Кох /Германия/ /1905/, Александър Флеминг /Великобритания/ /1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/ и други.
1 Отговор
[…] „Адаптирането на клетките към кислорода“ донесе Нобе… […]