Зам.-председателят на БЛС: Имахме готовност за протест, но се споразумяхме с МЗ
„Българският лекарски съюз имаше готовност за протест. Имаше едни ясни искания, които могат да създадат по-добри условия за работа през предстоящата година. По време на преговори с Министерството на здравеопазването и НЗОК по-голямата част от тези искания бяха постигнати”. Това заяви за „Събуди се” председателят на Българското дружество по неврохиругия и зам.-председател на Българския лекарски съюз проф. Николай Габровски. „Сами разбирате, че човек не може да протестира просто за да има протест.“
Споразумението с МЗ за увеличение на около 115 клинични пътеки е предпоставка за решаване на проблемите със заплатите в здравеопазването: „Увеличението на клиничните пътеки от 7 до 15% ще позволи на всички, които се грижат за здравето на българина да получат по-високо заплащане. Аз честно казано не виждам смисъл от протест”, смята проф. Габровски.
Според него проблемът е с болниците в малките населени места.
„Има лечебни заведения, в които се изкарват достатъчно пари, за да се осигури един приличен доход на работещите в тях, но има и лечебни заведения, които не могат да осигурят този приход. За тези лечебни заведения се използват други механизми”, коментира проф. Николай Габровски.
„Държавата обаче не може да ги финансира, защото те са търговски дружества. Трябва да се намери решение на този проблем“, категоричен е той.
В студиото на „Събуди се” той съобщи, че София ще бъде европейска столица на неврохирургията през 2022 г. Новината за огромното признание към българската неврохирургия дойде от Дъблин. Там преди броени дни се проведе годишното отчетно-изборно събрание на Европейската асоциация на неврохирургичните дружества (EANS).