Заплата на медицинските сестри трябва да е реципрочна на положените усилия и умения
Заплащането на медицинските сестри е много различно като стойност в различните болници. За голямо съжаление, заплащането се определя по много различен начин. Това заяви в сутрешния блок на БНТ проф. Генчо Начев, директор на болница „Света Екатерина“.
То трябва да е следствие от приходната и разходната част на една болница. Всеки има право на протест в държавата, сестрите протестират, защото смятат, че тяхното възнаграждение не е съобразено с усилията и уменията, които притежават. Ако една сестра работи в реанимация, то възнаграждението ѝ трябва да е по-високо от тази, която работи в кабинет, коментира Начев.
Никой не може да каже дали парите в здравеопазването са много или малко, тъй като липса остойностяване на медицинските услуги. Този критерий не беше заложен още в началото 2000 г., когато се създаваха клиничните пътеки. Без остойностяване на труда, колкото и пари да се отделят за здравеопазване те се губят като вода в пясък, коментира проф. Начев.
„Има пътеки, които не са променяни от 2000-2001 г. досега. Докато не се остойностят реално медицинските услуги, не можем да кажем много или малко са парите. Дотогава парите потъват като вода в пясък“ каза проф. Начев и призова да се засили контролът върху това да не се извършват фиктивни дейности по клинични пътеки
Според професора причината за липса на лекарски протести вероятно се корени в това, че „лекарите имат възможност за кариерно развитие и може би това ги спира да протестират.“
По думите му има регламентирани доплащания, но минимум 20% са нерегламентираните, което е нарушение на закона. В тази насока според проф. Начев е задължително въвеждането на Здравна карта на пациентите.