Аркади Шарков: Ресурсът в здравеопазването е малък, а се разпръсква на много места
„Ресурсът е малко, а се разпръсква на много места. Затова се получава диспропорцията при заплащането на работещите в здравния сектор. Проблемът идва от презадоволяване с около 350 болници. Другият проблем е с финансирането на клиничните пътеки“. Това каза пред БНР Аркади Шарков от Експертен клуб за икономика и политика по повод отново актуалния въпрос за финансирането в здравеопазването.
„Поради факта, че има разделение между типовете болници – общински, държавни и частни, има разделение в пациентопотока в различните градове – големи, малки и малки населени места, има разлика съответно и в заплатите. Тази разлика съществува във всички сектори, не само в здравеопазването“, добави още Шарков.
Искането болниците да не са търговски дружества е „чисто политическо, защото, ако това се случи, проблемите ще бъдат замаскирани“ – така експертът коментира и исканията на сестрите, сред които е и болниците да не са търговски дружества и стартовата им заплата да е равна на две минимални.
Той добави още, че има разлика в заплатите на медицинските сестри в добрите болници и в тези, които не са ефективни, защото хората предпочитат да не се лекуват в тях. „Много от болниците, в които заплатите са ниски, са се превърнали в социални заведения, които поемат нуждите на бедното население и на хората в пенсионна възраст, а не са лечебни заведения по смисъла на стандартите за добра медицинска помощ. Няма как централизирано да се определи заплатата на една медицинска сестра.“
„В тази стагнация и при увеличаващия се брой болници ситуацията ще остане такава, каквато я виждаме“, допълни Шарков.
„Има разлика в заплатите на медицинските сестри в добрите болници и в тези, които не са ефективни, защото хората предпочитат да не се лекуват в тях. Много от болниците, в които заплатите са ниски, са се превърнали в социални заведения, които поемат нуждите на бедното население и на хората в пенсионна възраст, а не са лечебни заведения по смисъла на стандартите за добра медицинска помощ… Няма как централизирано да се определи заплатата на една медицинска сестра“.
Според Аркади Шарков няма баланс в болничната помощ и тя превзема все повече и повече здравната система:
„Ще се увеличават парите в болничната помощ, едни болници ще успяват да се измъкват за сметка на другите“.
По думите на здравния експерт проблемът в малките населени места не е в липсата на болнична помощ:
„Не е нужно на всяка крачка да има болница, нужно е на всяка крачка да има добре оборудван медицински център и достатъчно добра инфраструктура до болница в по-голям областен град, където хората да бъдат превозени, когато имат нужда от лечение. В България има свръх брой хоспитализации. За миналата или за по-миналата година бяха около 3 млн., което означава, че всеки втори е лежал в болница“.
, каза Аркади Шарков.
По думите на здравния експерт проблемът в малките населени места не е в липсата на болнична помощ. „Не е нужно на всяка крачка да има болница, нужно е на всяка крачка да има добре оборудван медицински център и достатъчно добра инфраструктура до болница в по-голям областен град, където хората да бъдат превозени, когато имат нужда от лечение. В България има свръх брой хоспитализации. За миналата или за по-миналата година бяха около 3 млн., което означава, че всеки втори е лежал в болница“, допълни още Шарков.
4 Отговори
[…] Аркади Шарков: Ресурсът в здравеопазването е малък, а с… […]
[…] Аркади Шарков: Ресурсът в здравеопазването е малък, а с… […]
[…] Аркади Шарков: Ресурсът в здравеопазването е малък, а с… […]
[…] Аркади Шарков: Ресурсът в здравеопазването е малък, а с… […]