Обнародваха промените в Наредбата за специализациите, юристите – със забележки
Специализантите, които се обучават по държавна поръчка, ще могат да сключат предварителен договор с болницата, по списък, предоставен от МЗ, в която ще работят 3 години след завършване на обучението си. Това предвиждат промени в публикуваната в Държавен вестник Наредба 1 на здравното министерство.
В мотивите на Министерството на здравеопазването се казва: „Посоченият ред води до несигурност за специализантите, тъй като при започване на обучението си те не знаят къде ще работят след придобиването на специалност. По тази причина в настоящия проект е прието предложението на специализантите при започване на специализация на място, финансирано от държавата, те предварително да знаят къде ще трябва да работят след приключването ѝ – а именно в лечебното заведение, което им е работодател и което е получавало държавна субсидия. Промените на наредбата дават възможност да се осигури държавно финансиране при обучението на необходимите медицински специалисти и за лечебните заведения, които не са бази за обучение – основно общински болници и др. Те ще могат да сключат договор с университетска база, финансирана от МЗ, в която да изпращат своите специализанти.“
И въпреки че до промените в Наредбата се стигна по настояване на младите специалисти, със съдействието на БЛС, юристите твърдят, че в нея има редица противоречия, които ще създадат объркване и проблеми.
Според адвокатът по медицинско право Мария Петрова в наредбата има редица уязвими от юридическа гледна точна неточности:
„Наредба № 1 се издава по законова делегация във връзка с разпоредбите на Закона за здравето. Фундаменталното объркване е дали младите лекари „работят“ или се „обучават““, коментира адв. Петрова и допълва, че „придобиването на специалност в медицината е вид „следдипломно обучение“ – обучение, а с наредбата става „работа“.
От думите ѝ става ясно, че проблемите и объркването са неизбежни и вероятно ще има заведени дела за това.
„Обърквания между трудов договор и правата и задълженията свързани с него, включително осигурителните такива и т. нар. „договори за специализация“.
„Съществен проблем е статута на младите лекари, защото една част от действащите медицински стандарти въвеждат ограничения за тяхната „работа“ приемайки, че те се „обучават“. И в крайна сметка не става ясно „работят“ или „учат“, ако и двете – как?„, поясни адв. д-р Мария Петрова.