HPV и ракът на устната кухина и фаринкса при мъжете

Разпространението на папиломовирусна инфекция на устната кухина и фаринкса сред мъжете, които не са ваксинирани срещу нея, в САЩ намалява с 37%. Според учениете това е резултат от развитието на имунитет сред населението, резултат от масовата ваксинация срещу човешкия папиломен вирус (HPV) – твърди проучване, публикувано в списанието на Journal of the American Medical Association.
Знайно е, че съществуват над 100 различни типа HPV, с различна „агресивност“ по отношение на канцерогенезата. Съществуващите ваксини са превантивна мярка именно срещу най-агресивните типове.
Повечето от видовете HPV, които причиняват рак на шийката на матката, също могат да провокират тумори на устната кухина и фаринкса, но сравнително малко проучвания са посветени на ваксинната профилактика на тези заболявания. Анил Чатурведи (Anil Chaturvedi) от Националния раков институт в Съединените щати, заедно с колегите, изследва разпространението на HPV инфекцията през годините след въвеждането на HPV ваксинация.
В периода 2009 г. – 2016 г. са били проучени данните на 14 ооо възрастни. Това е период, през който покритието с ваксинации се е увеличило от нула до 5,8% при мъжете и от 7,3% на 15,1% сред жените. Успоредно с това разпространението на видовете HPV, срещу които ваксините са ефективни сред неваксинирани възрастни мъже, спаднало от 2,7% на 1,6%, тоест намалява с 37%.

Великобритания въвежда ваксина срещу HPV и за момчета
Според учените именно неваксинираните мъже защитават имунитета на населението. Те пишат:
„Популационният имунитет вероятно започва да се появява в резултат на увеличеното покритие на ваксинациите за жените в Съединените щати.“
По отношение на жените обаче, такава зависимост не е установена.
В момента HPV се счита за най-разпространената инфекция, предавана по полов път: 80% от сексуално активната популация е заразена с вируса през живота си. HPV са опасни за развитието на рак на репродуктивните органи при мъже и жени, рак на аналния канал и орофаринкса. Основният начин за защита срещу заболявания, свързани с HPV, е ваксинацията. В света ваксинацията срещу HPV се провежда от 2006 г., а днес тя е включена в националните календари за ваксинация в 96 страни. От 2011 г. ваксинацията в САЩ се препоръчва и за момчета. Най-ефективната ваксина, дадена на тийнейджър преди първата среща с вируса (т.е. преди да започне сексуалната активност).
Има много данни за ефективността на ваксинацията срещу HPV като превенция на рак на шийката на матката, често срещан сред жените. В Русия почти 17 хиляди жени са диагностицирани за рак на маточната шийка за първи път всяка година, една трета от тях умират. А ваксината срещу HPV понякога дори се нарича „ваксина срещу рак“. Вирусът не е безопасен и за мъжете: HPV може да причини орофарингеален рак, рак на пениса, главата и шията.

Gardasil 9 – ваксина срещу рака на маточната шийка и гениталните брадавици (кондиломи)
Една от страните, които са най-застрашени от нарастването на честотата на орофарингеалния карцином е Русия. И до 2030 г. той може да достигне първите позиции по честота, като 70% от болните руснаци орофарингеалният рак се диагностицира в късните етапи (III и IV). Следователно единствената надежда на онколозите е ефективната ваксинация срещу причинителя – HPV. В същото време не само тийнейджърките, но и момчетата трябва да бъдат ваксинирани срещу HPV. При мъжете, като цяло, имунният отговор към инфекцията е по-нисък и дългосрочната естествена имунизация след инфекцията не продължава. Мъжете често се заразяват повторно. Включването на момчета и мъже в националните програми за ваксинация също има благоприятен ефект върху намаляването на честотата на жените при жените поради естеството на разпространението на вируса, коментират специалистите.
3 Отговори
[…] мъжете рискът от поява на анален рак е по-висок при сексуално […]
[…] HPV и ракът на устната кухина и фаринкса при мъжете […]
[…] При мъжете рискът от поява на анален рак е по-висок при сексуално активните, хомосексуални и бисексуални мъже. Мъжете с ХИВ също са податливи на този вид рак. […]