Морбили – все още актуална и най-вече за София

„Проблемът в момента е в София и София-град, последните три седмици имаме по 3-4 болни, това са главно деца в пред имунизационна възраст“, сподели в студиото на БНТ проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Национален център за заразни и паразитни болести.
Както съм казвал и преди, „майки, пазете децата си, докато достийнат имунизационната възраст 13 месеца, не ги водете на почивка в съседни нам страни, където има морбили, докато стигнат възрастта за ваксина срещу морбили, паротит и рубеола.“ „Иначе „дори най-развитете страни в Европа от няколко години имат проблеми с морбили„, сподели професорът.
Според професора епидемията сериозно затихва, а в Област Бургас, където тя започна февруари месец, вече нямаме случаи, ликвидирана е. Ликвидирана е и в Област Кюстендил, Област Пазарджик.
Регистрираните до момента случаи на морбили са 1158, съобщи проф. Кантарджиев.
„Когато епидемията се разпространи от здравните заведения в Разложко, тогава на няколко пъти настоявахме имунизацията да обхваща застрашените групи, които боледуват“, категоричен бе проф. Кантарджиев.
„Морбили е едно интересно заболяване, защото е едно изпитание за здравната система. Може би защото е най-инфекциозното. Дори някои от по-развитите държави, като държавата Израел, обсъждат дали хората, родени след 1960 г. да не бъдат ваксинирани против морбили“ , обясни проф. Кантарджиев.
По думите му, в никакъв случай не бива да се допуска да се пише в регистрите, че дете е ваксинирано без да му е поставена ваксина, тъй като това е най-голямата грешка.
Деца с морбили бяха вкарани заедно с бебета в детското отделение. Болници допуснаха големи грешки – не провериха кръвта на персонала и така заразата се разпространи, посочи още експертът и допълни, че до февруари трябва да сме ликвидирали епидемията: „Ако не ликвидираме морбили до февруари месец, влизаме в групите на държавите, които имат вътрешно разпространение на морбили“, каза още проф. Кантарджиев.