В печата днес: Конкретни искания и безсрочна стачка, МЗ, ВМА и лабораторията за „дизайнерска дрога“, Милка Василева за сестрите
„Чакащи присаждане на бял дроб протестират безсрочно“, пиеше в-к „Дума“ и пояснява, че 19 души се нуждаят от спешна трансплантация на жизненоважния орган.
Всекидневникът се спира на настаняванията на Асоциацията конкретни служители, цели задачи, бюджет и дати за изпълнение на дейностите по активиране на белодробните трансплантации на български граждани настояват от сдружението “Асоциация пулмонална хипертония”, които тази сутрин започват безсрочна стачка пред МЗ.
Стачните действия не са неочаквани, тъй като „още през юни председателят на асоциацията Тодор Мангъров предупреди министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, че ако до 17 септември не бъдат създадени условия поне трима българи да бъдат включени в европейската листа на чакащите белодробна трансплантация, то от 18 септември ще започне безсрочен протест. В момента 19 български граждани чакат белодробна трансплантация. За по-голямата част от тях всеки ден е решаващ“, коментира „Дума“. „Според него представеният за обсъждане проект на Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в България е хаотичен и без конкретика. Единствената белодробна трансплантация, която бе направена преди седмици във Виена, бе случайност, а чакащите след това пак нямат шанс, смята Мангъров“ пише още изданието.
Под заглавие „До пет години България планира да има лаборатория на все по-популярната „дизайнерска дрога“ в-к „Дневник“ се спира на притеснението на здравните власти от все по „нарастващо многообразие“ на този вид дрога и на не липсата на лаборатория и обучени специалисти, които да идентифицират новите „дизайнерски дроги“ и техните производни. „За преодоляване на този проблем се предвижда в следващите 5 години да бъдат отделени 220 000 лв., с които да се повиши технологичният капацитет на токсикохимичните лаборатории към Военно-медицинска академия, да се осигури аналичтична техника, реактиви и да се обучат специалисти“, пише вестникът.
„Дневник“ се спира у на новата стратегия, която залага в основна степен на вече добре познати политики. Или поне основната част от разходите в бюджетния план към документа на обща стойност 26 285 258 лв. сочат това.
Най-много пари или 18 170 000 лв. са предвидени за поддържане на съществуващите технически средства за митнически контрол, следящи за внос и износ на наркотици и вещества. Предвидени са по 3 634 000 лв. на година за тази сфера.
„Друго сериозно перо, което и в момента е немалък разход за бюджета, е за финансиране на програми за нуждаещите се от психосоциална рехабилитация и на програми за лечение на комбинирана зависимост (наркотици и алкохол) от типа „Терапевтична общност“.
„У нас липсват 30 хиляди медицински сестри“, казва в интервю за „Монитор“ Милка Василева, председател на асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Тя и колегите й настояват да има парамедици при спешни случаи. „Съсловието не е разделено“, уверява тя.