Ананиев категоричен: Сестрите да отправят исканията си към директорите и работодателите
Или къде отидоха 86-те млн. лв.?
„Искането на медицинските сестри за възнаграждение в размер на две минимални заплати ще надхвърли основната заплата на лекарите, които работят в болниците“, заяви в студиото на bTV министърът на здравеиопазванет Кирил Ананиев.
Според него такова едно действие ще доведе до диспропорции и напрежение в системата.
МЗ: Възможна е контаминация на ранитидин с канцерогенен нитрозамин
Министър Ананиев отново сподели, че не той е отговорен за заплатите на работещите в здравеопазването.
„Министърът на здравеопазването не увеличава заплатите“, категоричен бе той.
„Медицинските сестри да отправят своите искания към ръководствата на съответните болници, с които са сключили своите договори и към своите работодатели“ и доваби, че това „не е прехвърляне на топката.„
Що се отнася до 86-те млн. лв., които бяха отпуснати „36 млн. лв., които правителството отпусна отидоха за лечение на заболявания, които са извън задължителното финансиране, което здравното осигуряване гарантира“. „Тук са финансиране на спешната помощ, на белодробните болници, на психиатричните болници, на болниците, които се намират в отдалечение, високпланински райони.“
„Отделно НЗОК отвори своя резерв и предостави 50 млн. от своя резерв за увеличаване на над 100 – 120 клинични пътеки. Всички тези пари постъпват в здравната система. Такова увеличение, извънредно, на този сектор не е имало досега. Казвам „на сектора“, а не по сметките на медицинския персонал защото трябва да обясня каква е технологията на получаване на парите и след това кой определя заплатите на тези хора.“
Министър Ананиев отказа да коментира думите на премиера Бойко Борисов, че парите са дадени, а той трябва да обясни къде са отишли.
„Не съм дошъл тук, за да се оправдавам, а за да обясня къде отиват парите. Парите са отишли в лечебното заведение, но разберете, те отиват на базата на заработката, която са направили. Навсякъде по света парите пристигат съгласно обема и качеството на свършената работа.“
„В редица болници, началните, основни заплати, които са предвидени по КТД са постигнати. В други – не са. защото нямат пациенти, защото не са ги изработили. След като не могат да заработят тези средства, няма как да се увеличат заплатите.“
„Министърът на здравеопазването не увеличава заплатите, премиерът не определя заплатите, ние определяме правилата, по, които най-справедливо да се разпределят заплатите.“
След това отговорността за това се пада на изпълнителните директори, на ръководителите на болниците, там, където има синдикати, има КТД – те определят индивидуалните работни заплати, коментира министърът и добави:
„Аз трябваше да определя правилата, да изработя методиката за формиране на разходите за персонал и индивидуалните работни заплати. И тази методика се прие единодушно и от съсловните организации, и от ръководствата на болниците, и от синдикатите.
1 Отговор
[…] […]