Недостатъчният брой трансплантации у нас подтиква към порочни практики
„Фактите са доста обезпокояващи от медицинска гледна точка, тъй като този поток на донори е свързан с неспазване на правила за добра клинична практика в рамките на бъбречната трансплантация, което води до недобри резултати”.
Така започна коментара си пред NOVA телевизия, по повод ареста на четирима души за участие в схемата с трафик на органи, проф. Емил Паскалев, началникът на Клиниката по нефрология и трансплантация към УМБАЛ „Александровска”.
Още снощи стана ясно, че от двама от задържаните са организатори на схема за набиране на донори на бъбреци, които били продавани на тежко болни наши сънародници. Донорите получавали по 10 000 евро за бъбрек, а тежко болните плащали по около 60 000 евро. 25 000 евро били за самата операция в Турция, стана ясно още след ареста.
Задържаха трафиканти на органи
Проф. Паскалев смята, че причината за появата на подобни престъпни деяния се корени в недостатъчния брой бъбречни трансплантации у нас, при голям брой на чакащи – около 1050 души.
„В тази причина влиза и липсата на донори. Т.е. рейтът на трансплантации трябва да бъде от европейски характер – от порядъка на 25 на около 1 милион население за една година. В този брой влизат и трупни, и живи, като делът на трупните трябва да е разбираемо по-голям. в България това никога не се е случвало. „Най-много в рамките на една година сме имали около 12 на 1 милион души. Обикновено сме с около 3 до 5 на милион”, коментира професорът.
„В България винаги е имало много малка разлика между живото донорство и трупното донорство. Трябва трупното донорство да бъде много повече, отколкото се прави в момента”, каза още проф. Паскалев.