Милка Василева: Еднакви искания – различен подход за постигането им
Медицинските специалисти излизат на национален протест пред Народното събрание. Това е шестият протест от началото на март, в който сестри, лаборанти, рехабилитатори и фелдшери от цялата страна настояват за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Те ще бъдат подкрепени от полицаи и фармацевти.
По този повод Милка Василева, председател на Асоциацията на специалистите по здравни грижи, сподели в студиото на БНТ: „Това са искания не от днеска, не са от вчера, те са от много години. Това, че имаме различен подход към проблемите, не значи че сме от различна страна на барикадите и че сме разединили съсловието. Хората са различни и имат право, благодарение на собствените си виждания, да протестират сега, да подкрепят декларации, да участват на кръгла маса или да протестират друг път„.
„Така че като асоциация ние подкрепяме протеста, защото това са нашите общи искания, но това че БАПЗГ не е точно организирала този протест, не означава, че ние сме против него“, категорична бе Василева.
Медицинската сестра Веселина Ганчева допълни, че протестът им продължава седми месец, а подходът им е по-активен, тъй като с диалог не са успели да постигнат исканията си. Тя коментира, че от Асоциацията на специалистите по здравни грижи имат необходимия ресурс да организират протест, в който да изкарат на площада всички медицински специалисти.
В момента в голяма част от болниците едвам връзват графиците, коментира Ганчева. Ние сме жени с достойнство, ние не се оплакваме. И хората, и системата, ще ни оценят, когато изчезнем.
Милка Василева се съгласи с казаното от колегата си за трудните условия на труд и все по-намаляващият брой на медицинските сестри у нас.
„Картината е по-лоша отколкото колежката я описа“ и подкрепи казаното с цифри – каза в момента липсват 30 000 медицински сестри в болничната сфера. „Това означава, че една медицинска сестра обслужва повече от 30 болни ежедневно. Това е практически невъзможно.“
„Парите за здравеопазване може и да не са малко, но управленските решения за последните 20 години са повече от порочни. защото рефермите започнаха със съкращаване на медицински сестри.“, коментира Василева.
Българските медицински сестри намериха добро поприще в западните страни и лекарите, с които работят с тях, се гордеят от това, но „България не е горда със своите медицински сестри„, емоционално коментира Милка Василева. проблемите са още по-дълбоки и ние, като законна организация, представляваща всички специалисти по здравни грижи имаме много по-сериозна представа за това, допълни тя.
Басилева припомни, че на 12 май 2018 г. на протеста, организиран от БАПЗГ, в защита на сегашните искания са излезли повече от 3500 специалисти по здравни грижи. „И въпреки подкрепата на международните организации, в които ние членува, не беше постигнато почти нищо. Единственото, до което се стигна беше подписването на НТР с по-високи стартови заплати, които, естествено, нас не ни удовлетворяват, Защото ние като асоциация искаме една дългосрочна стратегия за развитието на здравните грижи.“, каза Милка Василева.
„И ние твърди, че преодоляването на психологическата бариера за интереса към професията, е стартова заплата равна на три минимални заплати. Колегите бяха по-скромни и поискаха две минимални заплати, което няма да им се случи сега.“
„Докато няма политическо решение, докато не се седне на масата за преговори, не само с протести, да се седне с управляващите, да се разгледат едно по едно нещата и да се прецени какво би могло точно в този момент да се направи, няма да могат да си попълнят бройките за студентки“, убедена бе Василева.
От своя страна веселина Ганчева сподели, че протестиращите получват все повече подкрепа и от други браншове.
В своя декларация Синдикалната федерация на служителите в МВР заяви, че ниското заплащане за нощен труд на медицинските специалисти, полицаите и пожарникарите е унизително и затова служителите в сектор „Сигурност“ подкрепят протеста. На свой ред фармацевтите настояват за финансово подпомагане от страна на държавата на аптеките в отдалечени и обезлюдени региони на страната, за да отговорят на новите изисквания.