В печата днес: Кой ще обучава студенти, „докараха ваксините за грипа“, здравеопазване в пенсия, хронично болните и лекарствата

Лекарите, които ще обучават студенти и специализанти, трябва да имат 5-годишен стаж по медицинската специалност, по която преподават, пише в-к „Дума“. „Лекар, който ръководи практика по „Обща медицина“, трябва да има регистрирани не по-малко от 1300 пациенти, включително и под диспансерно наблюдение. Това пише в проекта на Наредба за изискванията към лечебните заведения, които извършват обучение на студенти и специализанти“, пише още всекидневникът.
За болниците пък изискването е не по-малко от 30% от преминалите болни да са със заболявания, лечението на които изисква второ и по-високо ниво на компетентност. За стационарите се въвежда изискване използваемостта на леглата да не е по-малка от 70% през последните 12 месеца.
В МЗ се води регистър на лечебните заведения, получили одобрение за клинично и следдипломно обучение на медици, информира още „Дума“.
„Докараха ваксините за грипа“ пише на първа страница днес в-к „Телеграф“. „Броим по 15-20 лв. за инжекция, за баби и дядовци без пари.“
Водещото заглавие на в-к „Труд“: „Здравеопазването на България излиза в пенсия“. Търсят се над 400 детски лекари и още повече общопрактикуващи заради пенсиониране на старите кадри. У нас има свръхконцентрация на медицински специалисти в големите области за сметка на малките. „Труд“ цитира данни на Лекарския съюз, които показват, че всеки втори работещ лекар е навършил възраст за пенсия. 98 на сто от семейните лекари след 5 години ще са на възраст над 50. Освен това, остра е кризата и за новозавършили медици.
„Хронично болните ще подновяват документите си за лекарства веднъж годишно“ е заглавие на в-к „Дневник“.
‘Хронично болните ще подновяват документите си за лекарства, финансирани от здравната каса само веднъж в годината, а не както сега на всеки шест месеца“, съобщава „Дневник“, позовавайки се на информация на Би Ти Ви. „Промяната ще облекчи хиляди пациенти, като намали събирането на документи и ходенето по лекарски комисии.
Тя засяга около 200 хиляди души, сред които болните от диабет, астма, множествена склероза, ревматологични заболявания и други. Валидността на протоколите една година няма да попречи на проследяването на състоянието на болните и как действа терапията, казват от здравната каса.
Новият регламент няма да се отнася до всички диагнози, а само до някои. Предстои да се уточни за кои, казва директорът на дирекция „Договаряне на лекарствени продукти, медицински изделия и отстъпки“ в НЗОК д-р Боряна Алексиева“, пише още всекидневникът.