В печата: Не са ли твърде много лекарствата, закъснелият е-търг за лекарства, добро зрение, за добър успех

„Не са ли твърде много лекарствата ми“ е заглавие на статия във в-к „Дума“, която се опитва да анализира проблема с лекарствата, които възрастните хора приемат за да поддържат добро здраве, качество и продължителност на живот. „За жалост няма “магично хапче”, което единствено да решава здравните проблеми на хората с хронични заболявания“, но със сигурност има начин лекарите да преодоляват полипрагмазията (предписване на много лекарства наведнъж). Преди няколко години проучване показа, че българинът взема най-много хапчета спрямо останалите европейци и е безкритичен към всички медикаменти и най-вече хранителни добавки, което му предлага пазарът или рекламата. Проучването показа, че над 1/3 от изгълтаните таблетки от пенсионерите и над 2/3 от тези, които пият по-младите, се продават без рецепта“ се казва в статията.
„Е-търгът за лекарствата в болниците стартира с три години закъснение“ , пише в-к „Сега“. МЗ обяви поръчна за 1,6 млрд. лв. до 2021 година.
Почти три години след първоначално обявеният старт на електронната система, министерството праци опит тя отново да функционира, пише вестникът. „Поръчката е на 225 болници и съдържа 775 лекарства за нуждите на лечебните заведения за 2020 и 2021 г. „Те ще бъдат разделени в шест търга, като МЗ стратира най-големия – за медикаменти за онколечение за около 1,3 млрд. лв.“ Доставчикът, който даде най-ниска цена на дадена позиция ще рамкови споразумения с всяка една от болниците според нуждите им.
С цел осигуряване на ефективна защита от онлайн хакерски атаки на Електронната система за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения, на 13.08.2019 г. бяха финализирани всички необходими настройки и беше стартирано предоставянето на услугата защита от Distributed Denial of Service /DDoS/ атаки.
„Добър успех с добро зрение“ е заглавие на в-к „Монитор“, с което разяснява кампания на столична очна клиника, в която се провеждат безплатни офталмологични прегледи за бъдещи първокласници. Доброто зрение е изключително важно за адекватното физическо развитие на децата, успехите в училището и тяхното добро общо здраве.
При бебетата и малките деца зрителната система не е напълно развита. Ако някое от очите на детето не успява да изпраща адекватни зрителни сигнали към мозъка, неговото зрение може да се увреди, и ако не се вземат мерки навреме тези увреди ще останат за цял живот, заявиха за „Монитор“ от клиниката.
Модерна апаратура и изключително отговорни специалисти се грижат за провеждане на обстоен преглед на детското зрение. Има няколко етапа на изследване на детското око, с което се проверяват различни функции на очите, може бързо и навреме да се диагностицират проблеми като – „ученическо късогледство“, намалено зрение на далеч, „мързеливо“ око. Клиниката разполага с апаратура подходяща за изследване и преглед, както на бебета, така и на възрастни.
Според детските офтамолози в деншното дигитализирано общество от изключително значение са профилактичните прегледи и навременните мерки.
От ръководството на болницата съобщават, че прегледите ще продължат, докато има желаещи.Необходимо е единствено да се запише предварително час по телефона или на място в Клиники “ Vision“