В печата днес: Глоба за нападение над медицинска сестра, а също и за небрежност при имунизации, млади военни лекари

Глоба от 1000 лв. за нападание над медицинска сестра в Спешна помощ е наложил Районният съд в Горна Оряховица. За това съобщават някои днешни всекидневници. „Случката се разиграла на 13 юли м.г. във филиала в железничарския град. По предложение на прокуратурата нападателката С.Ю. е освободена от наказателна отговорност и понесла само административно наказание. Мотивите – не е осъждана и е причинила само лека телесна повреда на медицинската сестра“, пише „Телеграф“.
„Пострадалата била на нощно дежурство във филиала за спешна медицинска помощ, когато около 3 часа роднини докарали в несвяст възрастна жена с диабет. Дежурният екип започнал да я обгрижва, но една от придружителките настоявала да влезе в кабинета и възникнал спор с медицинската сестра. Скандалът ескалирал, защото тя отказала информация за състоянието на пациентката и казала, че дежурният лекар ще ги уведоми. После сестрата взела от дамската си чанта бутилка с чай и отпила. Роднините пред стаята започнали да викат, че Н.Р. е алкохоличка и пие на работното си място, дори я снимали с мобилен телефон. В разпрата снахата на пациентката я ударила с портмонето си в гърба. Пристигналите на място полицаи усмирили афектираната рода. Униформените дори изпробвали медицинската сестра с дрегер, но следа от алкохол нямало. Било установено и че в шишето има чай“, припомня медията.
„Срещу нападателката започнало разследване. На съдебното заседание тя не се явила и отказала да дава обяснения. Освен определената глоба, тя ще трябва да заплати още 360 лв. на полицията и съда за разноски и вещи лица“, пише още всекидневникът.
„Телеграф“ информира и че отсъствието на дози и серийни номера на вписаните имунизации в здравно-профилактичната карта няма до води до наказания, като се позовава на писма от директора на Столичната регионална здравна инспекция. „Решението е в отговор на запитване от Националния комитет за качествена и иновативна образователна система и подадената от личните лекари инсрормация. От комитета изразяват безпокойство, че условието ще затрудни приема на децата в детските градини и училища заради невъзможността да предоставят здравни карти, отговарящи на изискванията, и ще създаде конфликти между родители и лекари. Съгласно разпоредбите на Наредба №15 за имунизациите в България, поставените ваксини се вписват в имунизационните журнали с дози, серийни номера и дата на поставяне, с цел проследяване на партидите при евентуално възникнала нежелана реакция от ваксинацията, се казва още в писмото. Според сигнали, подадени от общопрактикуващите лекари, софтуерните програми, с които работят, не съдържат пълната информация. В електронните бази данни са вписани дата на имунизация и вид ваксина, което затруднява изпълнението на това изискване. Столичната РЗИ напомня, че информацията за проведена по вид и време ваксина е от основно значение за бързи и адекватни противоепидемични мерки при възникнали заразни заболявани и взривове от ваксинопредотвратими инфекции“, съобщава медията.
„Монитор“ разказва за посещението на новоприетите курсанти по специалност „Военен лекар“ в част от клиниките на Военномедицинска академия. „Даваме ви възможности, а вие трябва да се докажете достойни за предизвикателствата, които следват. Паралелно обучение в две специалности – без аналог у нас, осигурена специализация и избор от над 40 акредитирани специалности, безплатни курсове след завършването, шанс за бързо академично израстване – това са само част от преимуществата, които чертаят предвидимо бъдеще и отварят широк хоризонт пред бъдещите военни лекари“, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски при срещата с младежите, цитиран от изданието.
„По-късно бъдещите лекари под пагон имаха възможност да минат на визитация с чл.-кор. проф. Николай Петров в най-голямата клиника по реанимация. По време на престоя си в болницата курсантите имаха още няколко открити урока – в Катедра „Инфекциозни болести“, Отделението по дерматология, Катедрата по физикална и рехабилитационна медицина, а безспорно най-голям бе интересът към работата в операционните зали“, допълва още всекидневникът.