Болничните асоциации и сдружения се срещат утре

Болничните асоциации и сдружения се събират утре на среща, за да обсъдят предложените от МЗ промени в Закона за здравните заведения, закона за здравето и Закона за лекарствените продукти, Закона за донорството, здравния модел, предложен от министър Ананиев, както и цялостната визия за система на здравеопазването.
Предмолага се, че в центъра на обсъжданията ще бъдат предложените промени за регулиране на доплащанията в здравените заведения, както и наказателните мерки спрямо тях при констатирани на нарушение на приетите норми, както и изискванията промените да бъдат в духа на добрите европейски и световни практики.

Без доплащане за помощ, гарантирана от НЗОК и легализиране на заплащането за екстри в болниците
Да припомним, че в началото на този месец Асоциацията на университетските болници, Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, Националното сдружение на областните многопрофилни болници, Сдружението на общинските болници в България, на проведена съвместна среща, настояваха за освобождаване на доплащането и реални цени на клиничните пътеки, както и за реална реформа в здравеопазването.
Ръководителите на здравните заведения у нас настояват за реформа във финансовия модел на здравноосигурителната система. Те обаче смятат, че преди да се пристъпи към но демонополизацията на НЗОК, първо трябва да се отговори на няколко основни потребности, които от години са нерешени и са пряко свързани с недостига на финанси, е становището на всички болнични асоциации.
Ръководителите на здравните заведения са споделили пред БНТ, че все по-сериозно обсъждат идеята за създаването на федерация на болничните асоциации, подобно на европейски структури, която да участва в преговорите с институциите чрез единна позиция от болниците. Федерацията ще се бори с проблемите свързани с недофинансирането на системата.

Ще направи ли болниците по-изобретателни в събирането на пари от пациентите новият закон
Адвокати и представители на пациентските организации коментираха идеята като тяхно право, дори „закъсняло действие“. Буди недоумение обаче, защо в това тяхно съвместно действие, те не се обединяват срещу истинската причина за проблема – че харчим повече пари, отколкото реално получаваме, а подкрепщят едно предложение, което да го отнесе отново „бедният български гражданин“.
Ръководителите на всички лечебни заведения изразяват готовност и желание да участват в процесите, които ще предшестват дълго чаканата реформа, и да си сътрудничат с МЗ. Обсъдена е и възможността да се създаде федерация на болничните асоциации, подобно на европейски структури, която да участва в преговорите с институциите чрез единна позиция от болниците.