Доц. д-р Ангел Кунчев: Максимално висока защита на нашите деца чрез ваксините

„Опитваме се нашите деца да получат максимално висока защита от ваксините.“ Така започна коментара си за промяна на имунизационния календар у нас, по НОВА тв, доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. „Здравната картина у нас търпи промени. Заразните заболявания се променят, на пазара за ваксини се появяват нови продукти. Например, при пневмококовите инфекции първоначално почти всички страни въведоха схемата 3 плюс едно, а в последствие се установи, че при прием 2 плюс едно имунитетът е достатъчен. Тоест, последната доза е излишна. Затова повечето страни минаха на втората схема”, пояни той.

Основни промени в Наредбата за имунизациите
От своя страна доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, допълни следното: „Който взима тези решения, той трябва да носи отговорността и за успеха, и за неуспеха. Спадът на заболеваемостта при туберкулозата например, се дължи именно на начина, по който до момента се правят ваксините. Затова имаме притеснения, ако приемът им бъде намален. Времето ще покаже дали промените са правилни”.
По отношение на заболеваемостта от туберкулоза у нас доц. Кунчев увери, че всички решения, свързани с имунизациите, се взимат на базата или на научни доказателства, или на основата на достатъчно натрупан опит. За 10 г. заболеваемостта от туберкулоза у нас е спаднала от 40 на 22 на 100 000 души.
Да припомним, че една част от ОПЛ се обяви против премахването на пробата манту за 11-годишните, защото в момента във възрастовия диапазон 7-18 годишни при около 20% се налага слагане на БЦЖ ваксина.

Личните лекари против промените в имунизационния календар
Доц. д-р Кунчев сподели още, че Министерството на здравеопазването ще направи национална програма и всеки родител, който желае, ще може да имунизира детето си против варицела.
Що се отнася до легионерската болест, заради която починаха двама британци, отседнали в хотел в „Слънчев бряг”. „В Европа миналата година има 11 000 регистрирани случаи на хора заразили се с болестта, от тях 6-ма са българи. Тоест, не може да говорим, че България е развъдник на заболяването. Заразяването може да се случи навсякъде”, каза доц. Кунчев.