Ще направи ли болниците по-изобретателни в събирането на пари от пациентите новият закон
Министерството на Здравеопазването, с промени в Закона за здравните заведения, регламентира възможностите за заплащане в болниците. Мотивът – да се спре плащането под масата. Дали промените ще оправдаят намеренията или ще се провокира креативността на болниците да събират различни такси от пациентите. Това коментираха в студиото на БНР адв. д-р Мария Петрова, адвокат по медицинско право, и д-р Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация.
„Здравната каса плаща един пакет на здравни услуги, потребител на тези услуги е пациентът. Извън това, което плаща здравната каса, чисто юридически, в един момент от потребител, пациентът в един момент от пациент, с правата на пациента, се превръща в потребител. И то вече не на медицинска услуга. Европейското законодателство изключва от кръга на потребителските услуги медицинските услуги, но не изключва всичко останало. И в един момент наистина се превръщаме повече в потребители и клиенти, отколкото в пациенти.“
Адв. д-р Петрова, на базата на опита си като адвокат, коментира още, че в процеса на информирано съгласие пациентът трябва да е информиран не само за „медицинската“ страна на въпроса – състояние, лечение – а също и за финансовата страна – какво ще му коства това. Много често пациентите пост фактум разбират, че са заплатили за услуга, която не са получили.
„Ето защо винаги с;е се обявявали против т.н. „свободен пазар“ който щял да оправи всичко. Така хубаво ние оправил „свободният пазар“, че се чудим сега откъде да подхванем, че да се оправяме от „свободния пазар“, в подкрепа на горното, коментира д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.
„Нека да припомни, че тези промени, които се правят чисто юридически се правят по най-неподходящата и неправилна законодателна техника. Променяме еди закон с допълнителните наредби променяме още 17 закона, подмолно, в отпускарския сезон. Това обикновено се случва два пъти в годината – или август месец, или по Коледа, когато гласуваме бюджета. Това че свикнахме с тази практика, не я прави правилна“, коментира адв. д-р Мария Петрова.
Проблемът в текста е едно „но“, което дава възможност за различни доплащания, каза д-р Хасърджиев. „Добре звучи да запишем в закон, че няма да доплащаме, но пак не решаваме проблема откъде да дойдат парите, които не достигат. И с това „но“ отваряме вратичката, за неща, които и сега си ги имаме. Големият проблем, е че когато пациентът влезе в болницата, той не знае какви са неговите опции, колко струват те. Дали те отговарят на европейските стандарти и алгоритми.“
В нормалните страни не само се забранява доплащането, но се регламентира откъде ще дойдат тези пари, които не достигат, а у нас този втори момент липсва.
„Основният проблем на това „но“ се представя като право на пациента. Ако живеехме в една идеална среда, да то щеше да е такова. Правото на информираност на пациента“, каза адв. д-р Петрова и продължи: „Много често алтернативата на пациента бива представяна чисто финансово „кое избирате 3-5-8 хил. лв.“
А най-доброто за него може да е най-евтиното, коментира д-р Хасърджиев.
„В света медицината се базира на нещо, което се нарича медицина базирана на доказателства. така както един съдебен процес не може да бъде проведен без да сме събрали необходимите доказателства и спазена процедура. В България този момент много убягва. Ние много бягаме от медицината, базирана на доказателства, първо защото сме малка страна, тъй като мащаб, чисто от финансова гледна точка не можем да правим най-доброто, или нямаме такъв обем на работа, но от друга гледна точка, ние не информираме пациента на на базата на медицина базирана на доказателства, ние го информираме на база какво плаща или не плаща касата, кой откъде взема комисионна, частна ли е, не е ли частна болницата, с София ли е, или в провинцията. Ние влагаме достатъчно много външни елементи, които нямат отношение към качеството на медицинската услуга. И както д-р Хасърджиев каза, ние няма как да я отчетем след това дали е качествена„, кометира адв. Петрова.
Д-р Дечо Дечев: Не знам защо се променя закона, при положение, че има наредба
„И нас липсва желание от страна на болниците, а и от страна на управляващите да се въведат тези европейски критерии, които са изпитани в много страни“, собави д-р Хасърджиев.
Ако се приемат промените, „рискът да доплащаме още повече винаги съществува, защото „кутията на Пандора“ вече е отворена, вратата е отворена и с това „но, което е представено като пациентско право, продължава всъщност да му извива ръцете ръцете“, заключи адв. д-р Петрова.
2 Отговори
[…] Ще направи ли болниците по-изобретателни в събирането … […]
[…] Ще направи ли болниците по-изобретателни в събирането … […]