„Легионерска болест“ удря по морето: Туристи и власти има какво да направят
„Легионерска болест“ удря по морето. Туристи и власти има какво да направят.“ Така д-р София Ангелова и Анелия Крушкова, бивш председател на Агенцията по туризъм, коментираха темата с починалите британци, почивали в тризвезден хотел в Слънчев бряг, за която писа „Мирор“ в студиото на Bulgaria ON AİR.
Двама британски туристи починаха от „легионерска болест“ след престой в България
Вестникът писа, че още двама британци от същия хотел, диагностицирани с инфекцията, но те се възстановяват. От здравното ни министерство заявиха, че пробите, взети от водата в хотела за наличието на опасната бактерия преди началото на сезона, са били отрицателни.
Анелия Крушкова каза в студиото на „България сутрин“, че у нас има контролни органи, които трябва да вземат съответните мерки, защото всеки смъртен случай е удар срещу туристическия бранш.
„Министерството на туризма задължително трябва да вземе отношение по този казус и да успокои чуждите гости и българите, които почиваме по морето. Да има обективна оценка за създалата се ситуация“, посочи тя.
„Легионерска болест“ се предава чрез климатици, охладителни системи с вода или дори застоявала вода в хотелите. Това обясни пулмологът д-р София Ангелова.
Да припомним, обаче, че според проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, „мит е, че легионелата се разпространява от климатиците.“ „Нашите климатици вкъщи и в хотелите са безопасни по отношение на легионелата”, обясни проф. Кантарджиев.
Проф. Кантарджиев: Легионелата може да се появи във водопровода на всеки дом
Тя се съгласи с Анелия Крушкова, че климатичните системи в хотелите трябва да бъдат проверени и посъветва, където и по света да ходим на хотел, първо да източим водата в банята.
„Сега светът е отворен и това е едно заболяване, което го има по целия свят“, обясни пулмологът пред Bulgaria ON AIR.
Тя обясни още, че причинителят може да е в различни места, но хора с добра имунна защита не биха се разболели, а алкохолът и пушенето помагат за развитието на болестта.
„Заболяването протича под две форми. Първата форма е грипоподобна, трудно може да се отличи. Тя отминава за 7 дни – една обща симптоматика, приемаме, че е летен вирус. Втората форма вече е свързана с тежка пневмония“, обясни д-р Ангелова.