Двама британски туристи починаха от „легионерска болест“ след престой в България
Двама британски туристи починаха от „легионерска болест“ след престой в хотел в България, съобщи „Мирър“. Смята се, че други двама британци, резервирали стаи в същия 3-звезден хотел в Слънчев бряг, също се заразили от инфекцията, но се възстановяват.
75-годишният Брайън Тейлър, чиято 84-годишна съпруга Нанси е с деменция, е последната жертва. Семейството му съобщи, че той бил в „бойна форма“ преди да замине за седмица на 10 юни.
След завръщането си в Хъдърсфилд той се оплакал от симптоми, подобни на грипно заболяване. На 21 юни е транспортиран в интензивното отделение в болницата в Халифакс „Калдърдейл Роял“, където починал на 17 юли. Първата жертва е 43-годишният Джон Кауън от Хамилтън, Ланаркшър (Шотландия). Той заболял в България и починал на 19 юни от септичен шок седмица след завръщането си вкъщи. Други двама британци, заболели сериозно, се възстановяват в момента.
Мъж почина след ухапване от плъх
Адвокат на семейство Тейлър заяви: „Много е тревожно, че и други гости на хотела са с инфекция.
Говорител на туристическата фирма Jet2Holidays заяви: „За съжаление ние потвърждаваме, че двама клиенти починаха. Двама независими специалисти взеха проби от хотела и акредитирана лаборатория проведе тестовете за заразяване. Резултатите бяха отрицателни, но ние преместихме всичките си клиенти в други хотели“.
_________________________________________________
Легинелозата е остра бактериална инфекция с аерогенен механизъм на предаване и повсеместно разпространение. Има две основни форми, които се различават по клиничното си протичане. Легионерска болест e тежката форма, протичаща с пневмония и висока смъртност, а Понтиак треска – остро грипоподобно заболяване с доброкачествен ход. Болестта е открита през лятото на 1976 г., когато възникват много случаи на пневмония по време на среща на ветерани от Американския легион във Филаделфия, а в началото на 1977 г. е идентифициран причинителят на болестта, впоследствие наречен Legionella. Легионелите са широко разпространени във външната среда – водата и тинята на природните водоизточници, като реки, езера и други водоеми. Легионелозите протичат в две различни клинични форми – Понтиак треска (oстро самоограничаващо се грипоподобно заболяване, протичащо без пневмония, инкубационният период е 24-48 часа) и легионерска болест (пневмония) и пневмонията е основна проява на легионерската болест. Мерките за профилактика на легионелозата са насочени към обезопасяване на водата като основен резервоар и фактор за предаване на инфекция.
_______________________________________________________________
За регистрирани случаи на легионерска болест у нас предупреди още през юли директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, който препоръча да се обърне сериозно внимание на заболяването.
„Имаме сведения за редки случаи на чужденци с легионерска болест в някои хотели на нашето Черноморие. За това съветвам да се вземат необходимите мерки, които са предписани от директорите на РЗИ за контрол на болестта, която е във водопроводната система“, заяви проф. Кантарджиев.
„Ето защо, когато отидем на хотел и ползваме стаи, които отдавна не са ползвани, трябва първо да източим водата в банята и чак тогава да се къпем. Важно е да не присъстваме, когато водата се източва, да бъде включена вентилацията, защото легионерската болест е пневмония, която се предава от аерозол при къпане в хотелска баня“, обясни експертът.
4 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]