Медицинските сестри и акушерки учат 4 години –компетентни кога състоянието на пациента се влошава и да го насочат към лекар

„Но медицинската сестра и акушерката учат 4 години. Те са достатъчно компетентни да преценят кога състоянието на пациента се влошава и да го насочат към лекар.“ Това заяви в студиото на БНТ Милка Василева, председател на Българската асоциацията на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) по повод предложенията за самостоятелни практики на професионалистите по здравни грижи.
М.с. Василева изпита необходимост да добави, че „медицинската сестра може да направи инжекция на пациент в дома по назначение на лекар. Основната отговорност на лекаря е да постави диагноза и да предпише лечение.“
Според нея пациентите трябва да са спокойни – за тях ще следят и ще се грижат квалифицирани медицинските сестри, акушерките, рехабилитаторите и фелдшерите, „които ще правят всичко само по предписание на лекар“.

Сестрите и акушерките с частни кабинети
„В компетенциите на акушерката е да води нормално раждане. Повече от 15 години ние твърдим, че възможността специалистите по здравни грижи да имат самостоятелни практики, е добър модел за България. Преди 2000 г. имаше женски и детски консултации, участъкови медицински сестри, които обгрижваха възрастни хора по домовете. Така че моделът не е много нов, но е добър, защото съществува в цяла Европа“.
Когато една квалифицирана акушерка води женска консултация на здрава жена, която ѝ оказва помощ в дома след раждането – това са неща, от които всяка българка има нужда и които вече ги забравихме“, допълни Василева.
Ако практиките са регистрирани, хората ще могат да отидат в център, където да им се направят необходимите манипулации, както и да изразяват недоволство, когато не се обслужени добре. Обсъждат се варианти с различни модели на финансиране, включително с доплащане от пациента по обявен ценоразпис.

Недофинансирането – причина за ниски заплати на сестри и лекари и протести
Що се отнася до протестните искания на медицинските сестри, Милка Василева заяви, че те не са от вчера: „Техните искания са исканията на съсловието от 20 г. Нашите заплати и условията на труд винаги не са били такива каквито трябва да бъдат, каквито са достойни за квалификацията, която имат професионалистите по здравни грижи с висше образование. Ние винаги сме подкрепяли техните искания, но начинът, по който ги отстояваме е различен. Съсловието е едно, няма разделение. Ние искаме да имаме правилните заплати, искаме синдикатите да си свършат работата, но ако само за това излезем да протестираме, всъщност протестираме за нещо, което не е от нашата компетенция“, каза Василева.
БАПЗГ няма да участва в протестите на 10 септември, но подкрепя исканията, заяви Василева.