„За“ и „против“ самостоятелните практики на професионалистите по здравни грижи

Сестри и акушерки ще имат право да разкриват самостоятелни практики, както индивидуални, така и групови, предлагат от Министерството на здравеопазването през обнародваните за обсъждане промени в Закона за лечебните заведения.
Подобна стъпка е отколешна мечта на професионалистите по здравни грижи. Тя ще им даде свободата да извършват индивидуално определени манипулации в рамките на техните компетентности.
От министерството се аргументират, че с подобно решение ще „се даде възможност по-голям избор за професионално развитие, както и за изкарване от сивия сектор на този вид услуги, чието търсене в последните години се увеличава. Идеята също така е по този начин да се привлекат повече млади хора към тези професии, при които дефицита на кадри е остра.“
Предложението обаче предизвика противоречиви мнения и коментари.
Мая Лилова, медицинска сестра в болницата в Мездра, е доволна е от предложението сестрите да имат право да разкриват самостоятелни практики.
„Хубаво би било това нещо да се осъществи, за допълнителни доходи на всички колежки – акушерки, медицински сестри и фелдшери. Пациентите ще бъдат най-облагодетелствани от това нещо. Тъй като ще имат на разположение 24 часа медицински услуги“, казва тя пред БНТ.
На същото мнение и Милка Василева – председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Тя смята, че едно такова решени ще допринесе за по-добрата информираност на пациентите. „Ще могат да разговарят за състоянието си, за начина, по който да приемат лекарствата си. Акушерките ще се грижат за здрави бременни и здрави родилки.“
Пациентски организации обаче са притеснени от предлаганата промяна.
Пенка Георгиева – председател на Пациентски организации „Заедно с теб“ споделя притесненията си: „Това носи голям риск. Риск, тъй като е възможно да надвишат своите компетенции. Нямат достатъчно компетентност медицинските сестри да преценят ако има някакъв проблем. Особено притеснително е акушерките, когато ще проследяват бременност.“
Що се отнася до финансирането на подобна дейност, по думите на Милка Василева, то трябва да е от страна на МЗ или НЗОК: „Ние настояваме финансирането да е осигурено дали през МЗ или през договори с НЗОК.“
Болниците няма да останат без медицински сестри, ако те получат право да разкрият собствени практики, обясни Милка Василева. Срокът за обществено обсъждане на промените е до 18 септември.