В печата днес: По-малко чакане за здраве, доплащане в болниците, разпада на видинската болница, „дране“ за лечение на алкохолизъм

„По-малко чакане за здраве“ е заглавие на в-к „24 часа“. „Лекарските асистенти, медицински сестри и акушерки ще могат да разкриват свои кабинети, в които да осъществяват здравни грижи. Изданието се се спира подробно на промените в пакета, предвиждани от Министерството на здравеопазването.
„Легализира се плащането за стаи и други екстри по болниците“, пише в-к „Сега“ на първа страница. Повод е предложението на Министерството на здравеопазването за какво може да се искат пари от пациентите. Текстът е част от пакет промени в здравното законодателство, пояснява вестникът.
„Видинската болница трайно се разпада“ пък е заглавие в днешния брой на в-к „Дума“.
„Видинската болница продължава своята агония, след като напуснаха и невролозите ѝ след едномесечно предизвестие заради ниските заплати“, пише всекидневникът и допълва, че след около месец болницата ще остане и без медицински сестри, които също са заявили желание да хвърлят оставки в края на септември. Заплатата на лекар – началник на отделение, е 1280 лв., а на сестрите – 580 лв., а увеличение на заплатите не се предвижда.
„Това е поредната криза във видинската болница, която уж беше спасена, след като през юли здравният министър Кирил Ананиев обяви, че няма да затвори нито една от трите болници в Северозападна България. Отделно общината обеща да подпомогне финансово лечебното заведение.
Заради недостига на кадри Министерството на здравеопазването е изпратило писмо до директори на други болници, с което иска съдействие за командироване на медицински специалисти в болницата във Видин след 28 септември. В гилдията обаче са скептични, че тази мярка ще доведе до резултат, тъй като повечето болници изпитват кадрови трудности и едва ли биха се лишили от специалисти, които пък не могат да бъдат командировани без тяхното съгласие“, коментира „Дума“.
„Дерат по 6 бона за лечение на алкохолизъм“, пише в-к „Монитор“ и коментира резултатите от своя проверка. „Частни клиники искат по 3000 евро или 6000 лв. за лечение на алкохолизъм и наркотични зависимости. Такава е цената в едно от лечебните заведения край морето. В нея се калкулира едномесечна терапия, с включено семейството на пациента, което да му оказва подкрепа в лечението“.