Разширяват списъка за донорство чрез промени в Закона за здравето
МЗ предлага промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки през Закона за лечебните заведения, които са насочени и към разширяване на кръга на роднини, които могат да дадат съгласие за това.
Целта е стимулиране на Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията у нас.
С промените се дава възможност воля за донорство да изразяват и други роднини по съребрена линия до четвърта степен, включително при родство, възникнало въз основа на осиновяване, но не по-рано от три години от осиновяването, а не както беше досега за съпруг, родител, дете, брат или сестра Изрично обаче се пояснява, че всеки следващ ред роднини могат да формират воля единствено при липса на по-близки роднини.
„За да няма никакви съмнения за недобросъвестност при вземането на органи и тъкани от починало лице изрично се уточнява, че ако починалото лице няма близки, то не може да бъде донор. В резултат на това би могло да се очаква увеличаване броя на донорските ситуации в лечебните заведения, което от своя страна би могло да помогне на повече нуждаещи се от трансплантация“, уточняват от министерството.
Предлага се и възможност лицата да изразяват изричното си съгласие за донорство преди своята смърт, което да се вписва в регистрите на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. „Това съгласие няма да замести волята на роднините след смъртта на лицето, но би могло да ги ориентира и да ги улесни при вземането на окончателно решение. В резултат на това съгласието за донорство на лицето, изразено приживе, би могло да насърчи близките на починалия да изпълнят неговата воля и да не откажат той да бъде донор“, допълват от МЗ.
От министерството заявяват, че важна цел на законопроекта е и провокиране на дискусия, дали да се разреши кръстосаното донорство България. „Това е донорство на принципа на реципрочност – при наличие на двама реципиенти и съответно двама донори (техни роднини), които желаят да им дарят орган или тъкан, но са биологично несъвместими, да се допусне трансплантация на тези двама нуждаещи се пациенти чрез размяна на донорите (нероднини), ако те са съвместими със съответните реципиенти. Въпросът поражда много дискусии, поради което преди да се вземе решение е от особено важно значение да се постигне обществен, медицински и институционален консенсус по въпроса“, пише в мотивите на МЗ.
В окончателния законопроект ще бъдат включени само текстове, които са обществено, медицински и институционално подкрепени, поради което очакваме с внимание мнението на всички заинтересовани страни, допълват от министерството.
2 Отговори
[…] за здравето и Закона за лекарствените продукти, Закона за донорството, здравния модел, предложен от министър Ананиев, както […]
[…] Разширяват списъка за донорство чрез промени в Закона … […]