Имат ли място придружителитe в линейката по време на транспорт на пациент?

председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ п
По света има установена практика при транспортирането с линейка да се ограничава напълно или частично достъпът на придружители, заради личната им, на екипа и на пациента безопасност.
У нас този въпрос не е уреден нормативно и е крайно време да се инициират нормативни промени за забрана качването на придружители в санитарните автомобили на спешна помощ. Защото, за разлика от болничните специалности, спешните медици от извънболничната помощ работят пред очите на свидетели – близки или случайно попаднали там хора. На мястото на повикването няма как да се ограничи присъствието на свидетели, независимо, че обикновено те пречат на екипите да изпълняват задълженията си – било то с емоции, било то с намеса или забележки в работата на екипа. Разбира се, намесата в работата на екипите от страна на свидетели, които са в състояние на афект, е пречка за бързата диагностика и лечение в условия на спешност. Именно тази намеса в работата на спешните екипи и неразбиране на естеството ѝ, е една от причините за саморазправа с медиците, което застрашава както тяхната, така и на пациента безопасност. По тази причина достъпът в спешното отделение за придружители е ограничен. Редно е така да стане и в линейките, заради безопасността на пациента, екипа и придружителите. Санитарните коли се движат при специален режим, застрахователят покрива застраховките единственно и само на пациента и на екипа и в случай на злополука заради пострадал придружител бива наказван и съден медицинския екип. По време на транспорта придружителят може да стане свидетел на неконтролируемо кървене, раждане, смърт, или животоспасяващи мероприятия от екипа. Проявата на афект, паник атака или опит за саморазправа от негова страна е сериозна пречка за екипа, независимо дали придружителят пътува до шофьора или отзад с екипа.я

Д-р Кателиева: Не виждам къде сбъркаха моите колеги в случая с детето от Русе
В дългогодишната си практика като спешен медик мога да разкажа много случаи на вербална и физическа саморазправа по време на транспорта, опити да се пречи на екипа да си върши работата си, както и панически атаки, които превръщат придружителя във втори пациент. Придружителят не може да съдейства на екипа при действията му защото не е обучен, но определено може да пречи, ограничавайки тясното пространство за действие на екипа или намесвайки се в работата му.
През последната година имаше няколко случая, в които екипи на спешна помощ бяха нападнати от медиите, че са постъпили непрофесионално като са качили или не са качили придружители.Често пъти придружителите пренасят афекта си в медиите и докато тече разследване по спорни казуси, по медиите започва саморазправа с медиците.
Редно е да се гарантира безопасността на екипа и пациента, като в линейките не се допуска качване на придружители при пациенти с код червено – т.е пациенти с нарушения на съзнанието, прояви на сърдечна и дихателна недостатъчност.

Редно е да се обсъди дали в другите случаи би било правилно, в интерес на болния, се допуска качването на придружител в линейката или не и ако се приеме да е така, застрахователите да предвидят застраховка , която да се поема от държавата за придружителите.
Д-р Десислава Кателиева
2 Отговори
[…] Имат ли място придружителитe в линейката по време на тр… […]
[…] Имат ли място придружителитe в линейката по време на тр… […]