Университетите могат да създават фирми с цел стопанската реализация на резултати от научни постижения и патенти

Университетите да могат да създават фирми, както и да участват в капитала на други търговски дружества, но единствено с цел стопанската реализация на резултати от научни постижения и патенти. Това предвижда проект на постановление на МОН за реда за създаване на търговски дружества, публикувано за обществено обсъждане.
Законът за висшето образование дава такава възможност, но сега министерството определя конкретните правила, по които това може да се случи. Фирмите, които се създават трябва да са свързани с изследване, реализация и развитие на научни разработки, иновации, индустриални проучвания и разработване на нови продукти и технологии. Предметът на дейност също така може да бъде внедряване и продажба на научни разработки, регистрация на патенти и търговски марки на национално и международно ниво. Фирми могат да се създават и се цел иновационно посредничество за трансфер на технологии и знания между технологични центрове и паркове. Същите изисквания за предмет на дейност важат и за търговските дружества, в чийто капитал университетите ще имат право да участват.
Ако участват в друга фирма, висшите училища трябва да притежават поне 34% от капитала. Университетите ще имат право на парични и непаричните вноски. Непаричните могат да бъдат само обекти на интелектуална собственост, а оценката им се извършва по реда на Търговския закон. От печалбите на фирмите се правят отчисления за университетите, определени в устава на дружеството отново по реда на Търговския закон. Постъпилите средства по тази линия вузовете могат да харчат само за увеличаване на капитала на фирмата, регистриране и разпореждане с интелектуалната собственост, както и за оценка на пазарния потенциал на интелектуалната собственост, която е регистрирана или подлежи на регистрация.