Жена почина от миша треска

32 годишна албанка е първата жертва на миша треска в страната. Заболяването е вирусно (ханта вирус) и се разпространява от гризачи, откъдето идва и популярното му име „миша треска“.
Ханта вирусите са род РНК вируси, които принадлежат към семейство Binyaviridae. Вирусът е изолиран за първи път през 1976 г, в Корея, поради което се нарича още сеулски вирус. Разпространява се посредством вектор гризачи, което го прави уникален в своето семейство. Другите вируси се пренасят обикновено от членестоноги. Агентът остава в телата на животни за дълго време, без да причинява заболяване. В урината на животни, пренасящи вируса, вирусът може да бъде открит до една година.
Предаването на хората може да бъде чрез ухапване (слюнка) или чрез урина (чрез замърсяване на водата) и чрез попадане на слюнка върху кожата и лигавиците. Най-често заболяването се предава и чрез вдишване на частици от въздуха, съдържащи заразена слюнка и урина на гризачите.
Най-рискови са живеещите или работещите сред природата. Това са лесничеи, земеделски производители и алпинисти, войници, докери. Опасност има и за онези, които почистват мазета, защото често те се обитават от гризачите.
Най-често боледуват мъжете във възрастовата група 20-50 години, а сезонността – през пролетните и есенните месеци. Ханта вирусът може да доведе и до лабораторни инфекции. Няма преход от човек към човек с изключение на вируса на Анди при инфекции с вируса Ханта.

Патогенезата на заболяването включва увреда на кръвоносната, дихателната и отделителната системи – променя се пропускливостта на съдовата стена с последваща тромбоцитопения и хеморагични симптоми, хипертония, белодробен оток, бъбречна недостатъчност и шок.
Клиничната картина най-общо протича с висока температура, зачервяване на очите, главоболие, мускулни болки, а понякога гадене и повръщане. Симптомите се делят на ранни: умора, треска, болка в големи мускулни групи като бедрата, гърба, раменете. Освен това могат да се наблюдават симптоми като главоболие, замаяност, коремна болка, диария, повръщане, гадене; и късни – 4-10 дни след началото на заболяването се развива белодробен синдром на Хантавирус. Виждат се белодробен оток и свързани симптоми като кашлица и задух. Ако се развие белодробен синдром на Хантавирус, се развива олигурия (намаляване на обема на урината) и бъбречна недостатъчност.
Рядко могат да се наблюдават и симптоми като болка в ушите, болки в гърлото
Диагнозата се поставя въз основа на клиниката и микробиологични и клинични изследвания.
Няма ваксина или специфично лечение за хантавирусна инфекция. лечението цели стабилизиране на жизненоважните органи и системи.
Профилактиката се осъществява най-вече с контрол върху гризачите около селищата.
В къщи мишките или подобни гризачи не трябва да се хранят като домашни любимци.
За тези, които хранят котки у дома, трябва да се има предвид, че ако котката изяде заразен гризач, мишката може да носи причинителя на болестта в къщата и да зарази инфекцията с различни секрети и интереси.
В домашни условия трябва да се вземат предпазни мерки за плъховете като цяло (съхраняване на храна в затворени контейнери, ремонт на помещения, където плъховете могат да се настанят, и спазване на общите хигиенни правила).
Носенето на ръкавици и маски и дезинфектант трябва да се използва в среда, в която живеят гризачи.
Капаците на шахтите, които са местообитание на гризачи, трябва да бъдат поправени.
В складовете не трябва да се съхраняват ненужни вещи, които може да са жизнено пространство за гризачи като мишки и трябва да се вземат предпазни мерки за хигиена.
Ако има съмнение за заразяване, първо трябва да дезинфекцирате частта от тялото си, която може да влезе в контакт с този вирус, и да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро.
Ако използвате областите, в които смятате, че мишката е жива, зоната трябва да се измие с препарат и вода, без да се разбърква (метене, подправяне).
Ако трябва да се намирате в зона, в която мишката или който и да е гризач е носена, зоната трябва да се дезинфекцира с белина с помощта на ръкавици и маска, без да се смесват. Важно е да спазват добра хигиена на ръцете, напомнят специалистите и предупреждават да не се ядат горски плодове, преди да бъдат старателно измити.
1 Отговор
[…] Жена почина от миша треска […]