Шведското списание „Arbetaren“ за протеста на медицинските сестри у нас
Протестите на медицинските сестри у нас пред през погледа на журналистката
Джулия Линдблом от шведското списани Arbetaren („Работник“).
В четвъртък медицинските сестри и специалистите по здравни грижи в България демонстрираха в знак на протест срещу уволнението на медицинска сестра, която инициира здравни протести в страната през пролетта. В една от най-бедните страни в Европа медицинските сестри се организират за по-добри условия на труд и заплати.

В четвъртък медицински сестри и здравни работници протестираха в цяла България. В малкия град Карлово протестът се проведе по време на обедната почивка. Снимка: Джулия Линдблом
Време е за обяд и атмосферата в кабинета на персонала е повишена в малката болница в Карлово насред българската провинция. Даниела Икимова помага на колежката си да прикачи светлосиня хартиена примка към джоба на гърдата. Светлосиният контур се превърна във важен белег срещу трудните условия, които преобладават в грижите на страната, а медицинските сестри ги носеха по време на пролетните протести.
Миналата събота една от инициаторите на протестите Мая Илиева беше уволнена и принудена да напусне работата си в най-голямата частна болница в столицата София. Тя работеше там повече от 12 години. През пролетта тя беше движеща сила в организирането на протести на медицински сестри и медицински сестри в България, които до голяма степен бяха координирани чрез независима група във Facebook. В момента той има над 4000 членове, а по-голямата част са жени.
– Протестираме в знак на солидарност с Мая Илиева, която се застъпва за нас. Тук в болницата в Кордова ситуацията е неустойчива и ние сме на колене, казва Даниела Икимова, главна медицинска сестра на „Работникът“.
В България от няколко години има криза в претовареното здравеопазване. Една медицинска сестра има средна месечна заплата около 600 души, което се равнява на около 280 евро. Средната възраст на медицинските сестри е висока, става все по-трудно да се наемат новообучени кадри в болниците, а много от тях работят дълго след пенсиониране.
– В по-малките градове ситуацията става все по-остра. Сега дори заплашват, че тук ще затворят болницата, защото няма достатъчно специалисти, казва Даниела Икимова.
Тя е медицинска сестра в детското отделение и работи в карловската болница 27 години. Тук и в съседните села има цялото си семейство.
Ако болницата отново се затвори, дългите разстояния за пътуване и високите болнични такси биха оставили тук много хора без грижи.
Даниела Икимова, главна медицинска сестра в болницата в Карлово
Малкият курорт се намира в сърцето на вътрешността на България, заобиколен от високи планини и буйни хълмове и има население от около 15 000 души. Но болницата всъщност подпомага целия регион с грижи и на шофирането до болницата е паркирана единствената линейка.
„Ако болницата се затвори отново, дългите разстояния за пътуване и високите болнични такси биха оставили много хора тук напълно без грижи“, казва Даниела Икимова.

България е една от най-бедните страни в Европа, с най-ниската минимална заплата в целия ЕС. През последните години здравните работници са емигрирали да работят в други страни, като Германия или САЩ, където заплатите могат да бъдат до шест пъти по-високи. Само през 2015 г. 2600 лекари напуснаха страната.
Според доклад на Европейската комисия, публикуван през юни 2017 г., здравната ситуация в страната се описва като сериозна. Вероятността да преживеете инсулт е ниска в целия ЕС и няма налични ресурси за лечение и лечение на ракови заболявания. Високите такси за здравеопазване и дългите пътни разстояния означават, че много хора в България днес напълно нямат достъп до здравни грижи.
Но през пролетта се случи нещо. Спонтанните протести на медицинските сестри създадоха вълни на солидарност сред медицинските специалисти в цялата страна.
– Всичко започна във Facebook група за медицински сестри. Влязох в него по чисто съвпадение и не знаех колко хора са в него, казва Мая Илиева пред „Работник“.
– През този период имаше проблем в болницата в малък град в България и в групата споделиха видео за лошите условия на работа на медицинските сестри. Попитах всички дали можем да ги подкрепим чрез съвместен протест, като обясних какви документи са необходими за организиране на демонстрации в различни градове.
От февруари медицинските сестри и здравните специалисти в България на няколко пъти координираха протестите си в около петдесет града в страната. Хиляди медицински сестри са напуснали работните си места, за да протестират съвместно на обедната почивка.

Протестите обаче се проведоха без голяма подкрепа от създадените синдикати в България. Подкрепата от лекари, които са членове на един и същи синдикат, също липсва на много места. Вместо това сестрите се опитват да създадат свой собствен синдикат.
Веселина Гандиева е на 50 години и 24 години работи като медицинска сестра в болнично отделение за белодробни заболявания в София. Тя казва, че е загубила няколко колеги, болни от рак, и че това я е накарало да излезе на улицата.
– Трудно е да разберем какво се случва в този сектор и да отстояваме своите права. Но сега хората се събуждат около мен.

Става 13 часа и в малкия град Карлово медицинските сестри напускат сградата на болницата и застават пред главния вход с табели в ръце. От касетофона текат тоновете на „Представете си“ на Джон Ленън. Българската телевизия за обществени услуги също е на сцената, а вечерните новини привличат вниманието към протестите в цялата страна.
На 9 септември се обявяват нови национални протести за здраве в България.
Източник: списаниe Arbetaren Джулия Линдблом