В печата днес: сестрите искат оставки, менте сладолед, колко струва животът на депутатите, приходите на болниците

„Медицински сестри протестираха срещу дисциплинарното уволнение на колегата си Мая Илиева. Протестът им под мотото „Не на страха“ започна пред паркинга на болницата, в която Илиева работеше – „Токуда“. Сестрите са възмутени, че имунитетът ѝ като синдикален лидер е свален, без тя да бъде изслушана и без да получи възможност да се защити. Сестрите припомниха, че протестират срещу лошите условия на труд, настояват за достойно заплащане и за синдикална защита“, пише в-к „Дума“.
„Протести от солидарност се проведоха и в други градове на страната. За 10 септември се планира национален протест, на който сестрите отново ще заявят исканията си. Предстои създаването на синдикална организация на съсловието, напомниха те. Мая Илиева, която също бе на протеста в София, потвърди информацията. Медицинските сестри ще настояват всяка съсловна организация да има правото да се самопредставлява, а не да са в „един кюп, в който никой не е защитен“. Специалистите по здравни грижи казаха, че на този етап не са удовлетворени от увеличението на възнагражденията им“. Те настояват и за оставка на министъра на здравеопазването и ръководството на синдикатите, пише още всекидневникът.
Водещата новина на в-к „Труд“ на първа страница е „Сладоледът пълен с химия и без мляко“. Констатацията е на проверка на екип на вестника. Сладоледите от ниския и средния ценови клас в търговската мрежа са пълни с емулгатори, подсладители, сгъстители, често липсва мляко за сметка на хидрогенираните мазнини, оцветителите и ароматизаторите.
„Животът на депутатите поевтиня поне на половина“ е заглавие на в-к „24 часа“. Вестникът коментира обявената обществена поръчка за застраховане на депутатите в случай на смърт от инфаркт или инсулт. Застраховката, която се прави всяка година, миналата година е била за 50 хил. лв., а тази – за 30 хил. лв.
Приходите на големите болници леко са пораснали през 2018 г., а голяма част от тях работят и на печалба. Това показва анализ на финансовите отчети на лечебните заведения, направен от „Капитал“. „Цели 24 от най-големите болници в топ 30 са работили на печалба през миналата година в сравнение с 14 предишната година, като кумулативно секторът за първи път е на плюс през годината, макар и само от 1.4 млн. лв. През 2017 г. най-големите болници общо са на загуба от 22 млн. лв. Това показва, че ефект от финансовите стандарти за работа на държавните клиники, въведен от здравния министър, има. Проблемът със задълженията обаче не е решен – те леко се увеличават в сравнение с предишната година“, пише изданието.
„Основните приходи на болниците са от работа по клинични пътеки по договор със здравната каса. Дори и да искат да приемат повече пациенти от лекуваните при тях обаче, те са ограничени с лимит, наложен от НЗОК. Самите клинични пътеки в по-голямата си част не са увеличавани от повече от 10 години и не отразяват нито необходимите консумативи и лекарства за пациентите, нито сложността на операцията или боледуването, нито пък заплатите на медицинския екип и разходите на болницата“, пише още всекидневникът.