Проф. Ханс Хексен ще подкрепи на доц. Сираков в опит за спасяване на болни с аневризми на мозъка
На 15 август 2019 г. в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ доц. Станимир Сираков, заедно с немският си колега проф. д-р Ханс Хенкен, ще се опитат да направят нещо ново за нашата страна и да помогнат на двама български пациенти с гигантски мозъчни аневризми и по тази начин да им спестят пътуването за лечение в чужбина, съобщиха от лечебното заведение.
Става въпрос за пациент е с гигантска фузиформена аневризма на базиларната артерия в мозъка (вретеновидно разширение по цялото протежение на мозъчния съд), която крие огромен риск от усложнения по време на интервенцията и друг – жена, която вече веднъж е претърпяла животоспасяваща манипулация на кървяла гигантската мозъчна аневризма, която обаче само частично е решила проблема ѝ в острия период.
Според проф. Хенкес, който на няколко пъти е консултирал пациента с
фузиформена аневризма, рискът той да загине по време на операцията се изчислява на 30%.
Ако не бъдат предприети действия обаче, вероятността болният да умре до 1 година е 60%. „30% е адски висок риск. За сравнение, при по-обикновените случаи операцията крие около 1% риск от фатални усложнения. 30% означава, че всеки трети с такава аневризма е загинал“, коментира доц. Сираков. Затова и лекарите в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, след консултация с европейските им колеги, са решили да отлагат операцията докато това е възможно. От около месец обаче пациентът е започнал прогресивно да се влошава – нарушени са двигателните му функции, задавя се тъй като има проблем с преглъщането и всеки момент може да получи фатален кръвоизлив или исхемичен мозъчен инфаркт.
„Консултирахме се с два от водещите интервенционални центрове в Европа, ако се наложи да изпратим пациента при тях. Офертите, които ни изпратиха, са изключително високи. Около 400 000 лева биха стрували само консумативите за интервенцията. Като се прибавят към тях хонорарите на лекарите, болничният престой и пътните разходи, сумата набъбва на 500 000 лв. Затова решихме да убедим и поканим проф. Хенкес да дойде в България и да се опитаме да направим операцията в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. У нас интервенцията ще струва около 150 000 лева. Хонорарът на проф. Хенкес се поема от компанията, която произвежда медицинските изделия за процедурата, а останалите медикаменти, както и болничният престой няма да струват нищо на пациента, тъй като е здравно осигурен“, обяснява доц. Сираков. Проблемът е, че дори сумата от 150 000 лева за скъпоструващите медицински изделия, които ще бъдат използвани по време на процедурата, надвишава няколко пъти лимита, отпускан за целта от НЗОК – 30 000 лева. „Вярвам, че от Здравната каса ще оценят кое ще им излезе по-изгодно – 150 000 лева у нас или 500 000 лева в Германия, и да удовлетворят молбата ни“, надява се доц. Станимир Сираков.
Лекарите се надяват да излекуват аневризмата окончателно, за да продължи пациентката да живее пълноценно. „Ще се чувстваме много по-сигурни, ако докато извършваме операцията, проф. Ханкес е до нас, затова решихме да използваме идването му в България, за да помогнем и на тази пациентка“, обяснява доц. Станимир Сираков.
И двете интервенции ще се предават на живо, в реално време, в аулата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. „Поканили сме всички специалисти в България, около 20 на брой, които извършват подобни процедури, за да наблюдават какво ще направим. Никога не съм разглеждал колегите от другите болници като конкуренти, а като част от едно общо ядро, с помощта на което да поставим неврорентгенологията и ендоваскуларните мозъчни интервенции на едно наистина професионално и европейско ниво в България“, коментира доц. д-р Станимир Сираков.