Маги – първата висшистка от сливенското гето

Магдалена Симеонова стана първата и единствена висшистка от поне 30 години в циганската махала на Сливен. 29-годишната жена съвсем скоро е минала успешно държавните изпити в сливенския филиал на Медицинския университет – Варна, пише Искра.бг
Маги вече е акушерка, а дипломата си ще получи на официална церемония през месец септември.
Младата жена е израснала в южната, най-бедна част на гетото „Надежда“, в което живеят около 30 000 души. Била отличничка, обичала да учи, но повече от всичко искала да стане съпруга на Стефан. Родителите ѝ били против, но все пак се съгласили.
Младото семейство заживяло при родителите на Стефан, а след време дошли и синовете – вече на 6 и на 9 години. Първоначално младият мъж работил във фирма за чистота срещу 240 лв. – не можел да си намери по-добра работа, защото бил с основно образование. Така решил да се запише във вечерното училище.

Когато мястото ти е там, където адреналинът е в излишък, или една медицинска сестра в АфганистанК
Същевременно решил да зарадва жена си като запише и нея, защото знаел колко ѝ се учи. По този начин майката на две момченца отново седнала на ученическия чин. Училището им се намирало в другия край на Сливен, докъдето нямало удобен транспорт. Налагало им се да използват услугите на таксита, което ги затруднявало финансово. Младото момиче пък пропускало и някои часове, за да гледа децата си, но въпреки това завършило.
Стефан започнал да работи в завод за автомобилно оборудване „Язаки“, докато Маги отишла при кметския наместник по онова време Румен Бъчваров. Момичето искало да посети кандидат-студентски курс, но успяло да спести само 70 лв. Били ѝ нужни още толкова, а Бъчваров ѝ съдействал.
На изпита Магдалена изкарала 5.25 и била сред първите приети. Била вдъхновена от акушерката Фани Пачанова, която била доброволка в Центъра за детско и майчино здраве към UNICEF и посещавала кв. „Надежда“.
Така на 25 години Маги успяла да завърши средното си образование, а след това влязла в Медицинския университет. Радостта била голяма, но и стресът не бил малък. Най-вече заради парите. Семейството взело заем от 400 лв., с които да платят първата такса. За да го върнат им помогнала адвокатката Магдалена Данчева, която прочела във вестника за ромското момиче от гетото, което иска да стане висшистка.
Маги сподели за „Труд“, че Данчева ѝ е показала живота извън гетото, българите и техния свят, тъй като в квартала били изолирани. Неправителствени организации помогнали със средства, но срещу строга отчетност и изискване за успех, не по-нисък от 4,50. Нейният успех било около 5, една година – 4,92, друга – 5,10.
Младото момиче получавало подкрепа от съгражданите си, имало и такива, които смятали, че тя ще пропадне и ще остави мъжа и децата си, но останали излъгани.

Д-р Анастасия Головина — първата българска жена лекар
Маги и Стефан успели да осъществят още една своя мечта – да имат дом извън квартал „Надежда“, така че да осигурят и добро бъдеще за децата си. Напуснали квартала и заради съвсем битова причина – било много шумно. Налагало се учи само късно нощем, когато кварталът утихне. За да не събуди съпруга и децата си, тя сядала на пода с фенерче и така четяла. Затова, докато била във II курс, подали документи за общинско жилище. Получили двустаен апартамент в комплекс „Сини камъни“. Заварили стари и скъсани балатуми, мръсни стени и дупки в изгнилата дървена дограма. Въпреки това се нанесли веднага – без капризи и претенции. Отново взели заем, за да запушат дупките, изчистили и подредили. През прозорците им се виждат Сините скали, червените покриви във вилната зона, зелените корони на овощните градини.
„О! И през зимата, когато всичко стане бяло, гледката е разкошна!“, споделя семейството.
4 Отговори
[…] Маги – първата вишистка от сливенското гето […]
[…] Маги – първата вишистка от сливенското гето […]
[…] Маги – първата висшистка от сливенското гето […]
[…] Маги – първата висшистка от сливенското гето […]